جمعه, 20 تير 1399 :: Friday, 10 July 2020
 
کد خبر: 15939

تظاهرات گسترده مردم نیجریه

تظاهرات گسترده مردم نیجریه
مردم نیجریه با برپایی تظاهرات در سراسر این کشور آزادی هر چه سریعتر شیخ ابراهیم زکزاکی، روحانی شیعه و رهبر «جنبش اسلامی نیجریه» را خواستار شدند.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از پرس تی وی،  تظاهرات کنندگان، دیروز پنجشنبه در اعتراض‌های گسترده  در چند شهر از جمله زاریا، کادونا، کانو، یولا به خیابان ها آمدند و مراتب خشم و اعتراض خود را به کشتار اخیر مسلمانان شیعه توسط ارتش نیجریه و ادامه بازداشت اعضا و رهبر «جنبش اسلامی نیجریه» ابراز کردند.

 معترضان همچنین در این تظاهرات بازداشت شیخ زکزاکی و شماری از هواداران وی را نقض قانون اساسی نیجریه دانستند.

عبدالحمید بلو، سخنگوی شاخه جوانان جنبش اسلامی نیجریه، که سازماندهی این تظاهرات را به عهده داشت، اعلام کرد، هواداران این جنبش در تاکید بر درخواست‌های خود به اعتراضات صلح آمیز ادامه خواهند داد.

12 دسامبر سال گذشته (2015) ، نظامیان ارتش نیجریه به مراسم مذهبی مسلمانان شیعه در زاریا حمله کردند. ارتش نیجریه مدعی شد اعضای این گروه سعی داشتند با پرتاب سنگ به کاروان حامل فرمانده ارتش نیجریه، به وی سوء قصد کنند، در حالی که جنبش اسلامی نیجریه ادعای ارتش را رد کرده و آن را دروغی آشکار دانست.

یک روز بعد، نیروهای نیجریه همچنین منزل شیخ زکزاکی را هدف حمله قرار دادند و وی را دستگیر کردند. بر اساس گزارشهای منتشر شده، نظامیان نیجریه پیش از این دستگیری، آنهایی که قصد حفاظت از شیخ زکزاکی را داشتند، کشتند.

شیخ زکزاکی در این حمله زخمی و به همراه ده‌ها تن از همراهانش بازداشت شد.

در این دو حمله صدها تن از اعضای این جامعه مذهبی از جمله سه پسر زکزاکی کشته شدند. گفته می شود این روحانی شیعه به «توطئه و ایجاد اغتشاش عمومی» متهم و زندانی شده است.

بلو در اظهارات اخیر خود همچنین از کمیسیون تحقیقات قضایی که از سوی مقامات در کادونا تشکیل شده است به خاطر ممانعت از دسترسی جنبش اسلامی نیجریه به اعضای بازداشت شده این جنبش انتقاد کرد.

مردم نیجریه همچنین 29 فوریه در تظاهراتی مشابه در ابوجا، پایتخت این کشور، آزادی شیخ زکزاکی را خواستار شدند.

جنبش اسلامی نیجریه بر آزادی بی قید و شرط زکزاکی تاکید کرده و از ابوجا خواسته است درباره «خشونت‌های توجیه‌ناپذیر ارتش» پاسخگو  باشد.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی که مقر آن در لندن قرار دارد، 16 دسامبر 2015، اعلام کرد، مدارک موثقی در اختیار دارد که از گورهای جمعی در نیجریه بعد از حمله مرگبار به شیعیان خبر می دهند.

این گروه حقوق بشر همچنین اعلام کرد، ارتش نیجریه بعد از حمله به منزل مسکونی شیخ زکزاکی، به طور مخفیانه صدها جسد را در این گورها مدفون کرده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.