دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 10035
بیانیه ی پایانی نشست وین

نشست وین چه نتیجه ای داشت ؟

نشست وین چه نتیجه ای داشت ؟
بر اساس بیانیه پایانی نشست وین درباره سوریه، طی شش ماه حکومت انتقالی در این کشور تشکیل خواهد شد و در 18 ماه آینده نیز انتخابات برگزار می شود.
پایگاه خبری ریشه

مشارکت کنندگان در نشست وین درباره سوریه در بیانیه پایانی این نشست توافق کردند که طی یک ماه آینده نشست جدید دیگری برای ارزیابی پیشرفت درباره رسیدن به آتش بس و آغاز روند سیاسی در این کشور بحران زده برگزار کنند.

بر اساس بیانیه پایانی، نمایندگان 17 کشور مشارکت کننده به اضافه اتحادیه اروپا و آمریکا و اتحادیه عرب، توافق کردند که بر اساس جدول زمانی تعیین شده و طی شش ماه حکومت انتقالی تشکیل شده و و با وجود اختلافات درباره سرنوشت "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، انتخابات طی 18 ماه آینده برگزار شود.

همچنین "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست وین درباره سوریه اعلام کرد که گفت‌وگوهای وین درباره سوریه به جمع بندی رسیده  و روند آغاز شده و اتحادیه اروپا نقش خود در حمایت از سازمان ملل در اجرای تصمیمات اتخاذ شده را ایفا خواهد کرد و نشست بعدی در پاریس برگزار خواهد شد.

هیأت‌های دیپلماتیک بیش از 20 کشور در وین حاضر شده‌اند تا به منظور دستیابی به راه‌حلی برای بحران سوریه و آغاز فرآیند صلح در این کشور وارد گفتگو شوند.

مذاکرات پیشین که در حدود دو هفته پیش در همین شهر برگزار شده و برای اولین بار شاهد حضور ایران و عربستان بر سر یک میز برای گفتگو درباره سوریه بود، رضایت بخش اعظمی از شرکت کنندگان را فراهم آورد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، که با لغو سفر حسن روحانی به روحانی عازم وین شد پیشتر اعلام کرده که تهیه لیست گروه‌های تروریستی در سوریه و همچنین تعیین چگونگی ادامه مذاکرات جزو سرفصل‌های مورد بحث در این مذاکرات خواهند بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.