دوشنبه, 27 دى 1400 :: Monday, 17 January 2022
 
کد خبر: 100159

صدها دانش آموز قربانی تیراندازی‌های جمعی

تیراندازی در مدارس آمریکا ناشی از افزایش شمار اسلحه در دست غیرنظامیان این کشور است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه
تیراندازی‌های اخیر در مدارس آمریکایی در پی «وایرال شدن» چالشی در شبکه‌های اجتماعی که مرگ چند دانش آموز را در پی داشت، بررسی بحران دیرپای تیراندازی در مدارس این کشور را ضروری می‌کند.
 
به گزارش «adirondackdaily enterprise»، از تیراندازی مرگبار سال ۱۹۹۹ در دبیرستانی در ایالت «کلرادو» که منجر به کشته شدن ۱۲ دانش آموز و یک معلم شد، آمریکا تاکنون خشونت با سلاح گرم را در ۲۹۸ مدرسه با جمعیت ۲۷۸ هزار نفری ثبت کرده است.
 
این خشونت‌های با سلاح گرم، به کشته شدن ۱۵۷ دانش آموز، معلم و پرسنل مدرسه و ۳۵۱ مجروح منجر شد و تعداد نامشخصی دانش آموز مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه و دیگر اختلال‌های روانی برجای گذاشت.
 
از سال ۲۰۱۸ تا تیراندازی اخیر در دبیرستان «آکسفورد» در ایالت «میشیگان»، ۸۷ تیراندازی در مدارس آمریکا رخ داد؛ برای درک بهتر این فاجعه باید به ارقام زیر توجه داشت:
 
در آمریکای سال ۱۹۴۵ با جمعیتی کمتر از ۱۴۰ میلیون نفر، تقریبا ۴۷ میلیون سلاح گرم در خانه آمریکایی‌ها وجود داشت.
 
این یعنی به ازای هر سه نفر یک سلاح گرم در آمریکا وجود داشت؛ آمریکای امروز با جمعیتی بالغ بر ۳۳۱ میلیون نفر، شاهد وجود ۴۰۰ میلیون سلاح در دست غیرنظامیان خود است که دستکم ۲۰ میلیون آن‌ها سبک نظامی دارند.
 
در سال ۲۰۲۰، آمریکایی‌ها ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار قبضه سلاح گرم خریداری کردند؛ با این نرخ افزایش، جمعیت غیرنظامی آمریکا در سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۵۰۰ میلیون اسلحه و تا سال ۲۰۴۸ یک میلیارد اسلحه خواهد داشت.
 
رئیس بخش عدالت کیفری دانشگاه «متروپولیتن» در ایالت «مینه‌سوتا»، با اشاره به این نرخ رشد سلاح‌های گرم، می‎گوید «احتمال اینکه اسلحه به دست بچه‌ها بیفتد، وجود دارد و برخی از این کودکان آن سلاح‌ها را به مدرسه خواهند آورد.»
 
ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که در سال ۲۰۱۵، تقریباً ۷ درصد از کودکان آمریکا معادل ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفرشان در خانه‌هایی زندگی می‌کردند که در آن‌ها دستکم یک اسلحه وجود داشت.
 
این ارزیابی بیش از ۲ برابر بیشتر از سال ۲۰۰۲ که آخرین نظرسنجی در سطح ملی در این باره انجام شد.
 
بررسی «واشنگتن پست» درباره ۱۰۵ تیراندازی انجام شده در مدارس آمریکا در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۸ توسط افراد زیر سن قانونی که طی آن‌ها منشا اسلحه مشخص شده بود، نشان داد که در ۸۴ مورد اسلحه‌های مورد استفاده در امنیت نگه داری نمی‌شدند.
 
بین ماه‌های ژانویه تا آگوست سال جاری، ۲۵۹ تیراندازی غیرعمد توسط کودکان آمریکایی انجام شد که مرگ ۱۰۴ نفر و زخمی شدن ۱۶۸ نفر دیگر را در پی داشت.
 
یک مورد از هر ۴ مورد این تیراندازی‎ها، توسط کودک زیر ۵ سال انجام شده است؛ از هر ۴ قربانی این حوادث نیز یک نفر در رده سنی زیر ۵ سال بود.
 
در حالی که در ۲۳ ایالت آمریکا و منطقه «کلمبیا» قوانینی برای ایمن نگه داشتن اسلحه توسط مالکان وجود دارد، اما این قوانین به ندرت اجرا می‌شوند.
 
در ۸۴ مورد تیراندازی که بالاتر به آن اشاره شد، تنها یک صاحب بزرگسال اسلحه پس از حادثه تیراندازی با مجازات کیفری مواجه شد.
یک بررسی «واشنگتن پست»، به این نتیجه رسید که اگر پس از تیراندازی مرگبار ۱۹۹۹ مدرسه ایالت «کلرادو»، در مسیر جلوگیری از دسترسی کودکان به سلاح گرم اقدام می‌شد، بیش از نیمی از تیراندازی‌های مدارس آمریکا رخ نمی‌دادند.
 
مدارس آمریکا تاکید دارند که معلمان وظیفه آموزش و پرورش را دارند و برای جست و جوی تیرانداز‌های فعال آموزش ندیده‎اند.
مدارس؛ کانون جدید تیراندازی‎های مرگبار در آمریکا

تیراندازی در منطقه آکسفورد، در ایالت میشیگان آمریکا، نشان دهنده یک روند افزایشی در موضوع تیراندازی‌های مرگبار در مدارس آمریکاست.

به گزارش «نیویورک تایمز»، در اوایل همه گیری ویروس کرونا، حوادث تیراندازی در مدارس آمریکا تا حدودی روند کاهشی به خود گرفته بود.

این در حالی است که در سال ۲۰۲۱ تاکنون ۲۸ مورد تیراندازی در مدارس آمریکا رخ داده است که به جراحت یا مرگ منجر شده است؛ تنها ۲۰ مورد از آن‌ها از اول آگوست تاکنون گزارش شده است.

در سال جاری میلادی حداقل ۹ نفر بر اثر تیراندازی در مدارس آمریکا، از جمله ۲ نفر که توسط افسران پلیس هدف گلوله قرار گرفتند، کشته شده‌اند.

تیراندازی در مدارس آمریکا به روش‌های مختلف توسط سازمان‌های مختلف محاسبه می‌شود، اما روند مشابه است.

«اوری تاون فور گان سیفتی»، یک گروه حامی کنترل اسلحه که از گزارش‌های خبری برای ردیابی شلیک گلوله در داخل املاک مدارس آمریکا استفاده می‌کند، ۱۳۸ حادثه از این نوع را در سال ۲۰۲۱ تا اواسط نوامبر ضبط کرده است.

«نوآ لوین»، سخنگوی این گروه، می‎گوید که ۳۲ مورد تیراندازی در محوطه مدارس در ماه سپتامبر و ۳۲ مورد دیگر در ماه اکتبر گزارش شده است که بیشترین تعداد در یک ماه از زمان شروع شمارش توسط این گروه در سال ۲۰۱۳ است.

ماه گذشته نیز در جریان تیراندازی در دبیرستانی در آرلینگتون تگزاس، ۴ نفر زخمی شدند.

همچنین بایگانی خشونت با اسلحه در آمریکا که تیراندازی جمعی را ثبت می‌کند، در سال ۲۰۲۰ تعداد ۶۱۱ تیراندازی را در مقایسه با ۴۱۷ مورد در سال قبل از آن گزارش کرد.

این گروه می‎گوید که بر اثر این حوادث در سال ۲۰۲۱ تاکنون دستکم ۶۵۰ نفر کشته شده‎اند.

مرگبارترین تیراندازی‌ها در مدارس آمریکا

شمار بالای حوادث تیراندازی در سرتاسر آمریکا به یکی از بحران‌های اساسی در این کشور منجر شده است.

یکی از اماکنی که در سال‌های اخیر تیراندازی‌های بسیار را شاهد بوده، مدارس آمریکا بوده‎اند.

به گزارش «ای بی سی ۱۳»، در ادامه فهرستی از مرگبارترین حوادث تیراندازی در مدارس آمریکا آورده شده است.

۱۸ می ۲۰۱۸

دانش آموزان دبیرستان «سانتافه» در تگزاس پس از اینکه دانش آموزان صدای شلیک چندین گلوله را شنیدند و پس از فعال شدن آژیر‌های آتش سوزی در مدرسه، شروع به تخلیه این مدرسه کردند.

در این حادثه ۱۰ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.

۱۴ فوریه ۲۰۱۸

یک دانش آموز سابق دبیرستان «استونمن داگلاس» در شهر «پارک لند» ایالت فلوریدا، پس از فعال کردن آژیر آتش سوزی، به سمت دانش آموزان و کارکنان تیراندازی کرد.

در این حادثه ۱۷ نفر کشته و ۱۷ نفر زخمی شدند.

۱۴ نوامبر ۲۰۱

یک فرد مسلح، کامیون خود را به در اصلی مدرسه ابتدایی «رانچو تهاما» در شهر «رسرو» ایالت کایفرنیا کوباند و پس از پیاده شده از کامیون به روی کلاس‌های درس تیراندازی کرد.

در این حادثه ۵ نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند.

یکم اکتبر ۲۰۱۵

در تیراندازی در کالج «اومپکوا» در شهر «روزبورگ» ایالت اورگان ۱۰ نفر کشته و ۷ نفر زخمی شدند.

«کریستوفر هارپر مرسر» ۲۶ ساله، عامل تیراندازی، پس از درگیری با پلیس، با اسلحه خودکشی کرد.

۲۳ می ۲۰۱۴

یک دانشجو با حملات تیراندازی و چاقوکشی در منطقه‌ای نزدیک دانشگاه «کالیفرنیا سانتا باربارا»، ۶ نفر را کشته و ۱۳ نفر را زخمی کرد.

به گفته مقام‎ها، او پس از درگیری مسلحانه با افسران پلیس با شلیک گلوله خودکشی کرد.

۱۴ دسامبر ۲۰۱۲

در شهر «نیوتاون» ایالت کنکتیکت، یک جوان ۲۰ ساله مسلح وارد مدرسه ابتدایی «سندی هوک» شد و با استفاده از یک اسلحه نیمه اتوماتیک ۲۶ نفر از جمله ۲۰ دانش آموز کلاس اولی و ۶ کارمند بزرگسال این مدرسه را به قتل رساند؛ او سپس خودکشی کرد.

۲ آوریل ۲۰۱۲

بر اثر شلیک گلوله توسط یک دانشجوی سابق ۴۳ ساله در دانشگاه شهر اوکلند ایالت کالیفرنیا، ۷ نفر کشته و ۳ نفر زخمی شدند.

شخص تیرانداز به ۷ مورد قتل و ۳ اتهام اقدام به قتل متهم شد، اما ارزیابی‌های روانپزشکی نتیجه گرفت که او از اسکیزوفرنی پارانوئید طولانی مدت رنج می‌برد.

۱۶ آوریل ۲۰۰۷

یکی از ارشدان دانشگاه «ویرجینیا تک» در ایالت ویرجینیا، قبل از خودکشی به روی سالن اقامت و کلاس‌های درس دانشگاه آتش گشود و ۳۲ نفر را کُشت و ده‌ها نفر را زخمی کرد.

۲ اکتبر ۲۰۰۶

یک فرد مسلح ۱۰ دختر ۶ تا ۱۳ ساله را در یک مدرسه شبانه روزی گروگان گرفت و به ۸ نفر از ۱۰ نفر آن‌ها شلیک کرد.

۵ نفر در این حادثه کشته شدند. پس از آن این شخص خودکشی کرد.

۲۱ مارس ۲۰۰۵

یک جوان ۱۶ ساله در دبیرستان «رد لیک» ایالت مینه سوتا ۷ نفر را به ضرب گلوله کشته و ۵ نفر را زخمی کرد.

در میان کشته شدگان یک محافظ غیر مسلح در ورودی مدرسه، سپس یک معلم و ۵ دانش آموز وجود داشتند.

این شخص در ادامه خودکشی کرد.

۲۰ آوریل ۱۹۹۹

۲ دانش آموز، ۱۲ نفر از همکلاسی‎های خود و یک معلم را در دبیرستان شهر «لیتلتون» ایالت کلرادو به قتل رساندند.

آن‌ها همچنین ۲۱ نفر را هم زخمی کردند.

این ۲ دانش آموز پس از درگیری با پلیس خودکشی کردند.

 

همچنین مشکلات عاطفی دانش آموزان در مدارس آمریکا در پی شیوع «کرونا» تشدید شده است.

 

 
کارشناسان بر این باورند که در صدر فهرست عوامل بحران تیراندازی در مدارس آمریکا، افزایش تعداد سلاح‌های گرم است و صنعت تسلیحاتی آمریکا به تولید و توزیع نامحدود سلاح گرم غیرنظامی می‌پردازد که در تمام جهان بی نظیر است.
 
ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که مدارس آمریکا سالانه ۲.۷ میلیارد دلار برای اقدام‌های امنیتی هزینه می‌کنند؛ با وجود این، دانش آموزان همچنان از خشونت تسلیحاتی در امان نیستند و نخواهند بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.