• ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی، در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به سرمی‌برد.در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا تاکید کرد: خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی هستیم.
سه شنبه, 2 بهمن 1397 :: Tuesday, 22 January 2019
 
کد خبر: 50266

ازدحام راکبان مرگ در شهر

ازدحام راکبان مرگ در شهر
بسیاری از وسعت شهر را به ویژه در مناطق جنوب و محدوده طرح ترافیک ازدحام موتورسورانی فراگرفته که بی هیچ ضابطه و مقرراتی می رانند و علاوه بر برهم زدن نظم خیابان، خطرات جانی برای خود و دیگران می آفرینند.
پایگاه خبری ریشه

علاقه نوجوانان و جوانان به رانندگی وسایل نقلیه مقوله ای است که بسیاری از خانواده ها کم و بیش با آن درگیرند و در این میان به دلیل قوانین سختگیرانه و جدی در مورد رانندگی خودرو بسیاری از قشر جوان به سمت موتورسواری می روند.
گرایش جوانان و نوجوانانی به رانندگی خودرو یا موتورسیکلت در حالی هنوز به سن قانونی رانندگی نرسیده اند، در غیاب نظارت های سختگیرانه با هیجانات جوانی در هم می آمیزد و امروزه شاهد موتورسواران هستیم که با سرعتی سرسام آور در خیابان ها و کوچه ها در حال مانور دادن هستند، بدون آنکه کوچکترین اطلاعاتی از قوانین رانندگی، قوانین حقوقی و جزایی داشته باشند.
موتور سواری نوجوانان و جوانان پدیده و واقعیتی است که این روزها بسیاری از خانواده ها با آن سر و کار دارند و با اینکه می دانند بسیار محتمل است با رعایت نکردن قوانین رانندگی، فرزندشان یا دیگران را با حادثه جبران ناپذیر رو به رو کنند، ولی خانواده ها نیز گویا نمی توانند از این خطرات جلوگیری کنند و همچنان شاهد جولان موتورسیکلت سوارانی هستیم که صلاحیت رانندگی در کوچه، خیابان یا بزرگراه ها را ندارند.
ارزان بودن موتورسیکلت به نسبت سایر وسایل نقلیه موتوری باعث شده تا بازار خرید و فروش این وسیله نقلیه از رونق خوبی برخوردار باشد.
علاوه بر این اجرای طرح ترافیک در برخی از کلانشهرها، محدود شدن تردد خودروها در مناطق مرکزی شهر تهران باعث شده تا کار و بار صاحبان موتورسیکلت تا حدودی در این بخش از شهر سکه شود.
مسافرکشی و جابه‌جایی بار از مهمترین کارهایی است که صاحبان موتورسیکلت انجام می دهند و از این طریق امرار معاش می‌کنند، اما سوار شدن بر مرکب‌هایی که مرگ را سایه به سایه خود می‌بینند خالی از خطر نیست.
موتورهایی که اکثرا فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند و بدون توجه به هیچ قاعده و قانونی سعی در رسیدن هر چه سریعتر به مقصد دارند.
بی شک دلیل اصلی برخورد پلیس با موتورسواران حفظ امنیت و سلامتی آنها است، اما چه شرایط و دلایلی موجب برخورد با موتورسوار و توقیف وسیله نقلیه آنان می شود.
موتورسیکلت نیز مانند سایر وسایل نقلیه باید دارای پلاک ثبت شده باشد، از سوی دیگر راکب موتور باید حتما کارت موتور و بیمه نامه شخص ثالت و گواهینامه همراه داشته باشد و برای حفظ امنیت جانی خود از کلاه ایمنی استفاده کند.
نکته مهم این است که کلاه ایمنی می تواند تا 72 درصد در کاهش صدمات به سر و تا 39 درصد خطر مرگ را در تصادفات موتورسیکلت کاهش دهد اما حلقه مفقوده ماجرا تفهیم اهمیت این موضوعب به جوانان و راکبان موتورسیکلت است که همچنان نیاز به فرهنگ سازی دارد.
بی‌انضباطی موتورسواران و رعایت نکردن قانون باعث شده تا علاوه بر گره کور خوردن به مشکلات عدیده ترافیک، حمل و نقل عمومی نیز به خاطر هجوم موتورسواران به خطوط ویژه با اختلال مواجه شود.
و به طور کلی افزایش تعداد موتورسواران در سطح شهر که بی قانون و بی هیچ حد و مرزی در پیاده رو و خط اتوبوس های ویژه و سطح خیابان بدون توجه به مقررات می رانند، باعث شلوغی هر چه بیشتر محدوده طرح ترافیک شده است.
از سوی دیگر افزایش موتورسوارها باعث شده آمار تصادفات در تهران بالا برود، بر اساس آمارپلیس راهور تهران بزرگ، بیشترین علت تصادفات موتورسیکلت‌ها بی‌توجهی به جلو، رعایت نکردن حق تقدم، حرکت در خلاف جهت و ورود ممنوع، توانایی نداشتن در کنترل وسیله نقلیه، تغییر مسیر ناگهانی و تجاوز به چپ ناشی از سبقت است.
نظارت قانونی بیشتر بر روی راکبان موتورسیکلت و استاندارد سازی این وسایل و سختگیری بیشتر خانواده ها بر موتورسواری فرزندانشان و نیز آموزش و فرهنگ سازی سواری ایمن می تواند از آمار تصادفات، مصدومان و قربانیان حوادث این خودروهای خطرناک بکاهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.