• ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی، در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به سرمی‌برد.در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا تاکید کرد: خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی هستیم.
سه شنبه, 2 بهمن 1397 :: Tuesday, 22 January 2019
 
کد خبر: 50225

آسیب‌هایی که زبان فارسی را تهدید می‌کند

آسیب‌هایی که زبان فارسی را تهدید می‌کند
عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه زبان پارسی توانمند و سخت‌جان است، گفت: این زبان بارها از بوته آزمون‌های سهمناک تاریخی سربلند بیرون آمده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

میرجلال‌الدین کزازی با تأکید بر اینکه زبان پارسی توانمند و سخت‌جان است، اظهار کرد: این زبان بارها از بوته آزمون‌های سهمناک تاریخی سربلند بیرون آمده است.

وی با بیان اینکه مردم هر سرزمینی به زبان و فرهنگ خود وابسته هستند و آن را گرامی می‌دارند، ادامه داد: اگر بخواهیم دانش‌ورانه و بدون یک‌سونگری زبان‌های گوناگون را با زبان فارسی بسنجیم درمی‌یابیم که زبان پارسی بی‌نقص، ساده و آهنگین است.

پژوهشگر ادبیات فارسی اضافه کرد: این سخن از سر شیفتگی من به زبان فارسی نیست، بلکه پژوهشگر مطرح آلمانی به نام آنلس که 40 زبان دنیا را می‌شناخت و با فرهنگ و ادب 24 زبان نیز آشنا بود، به این مسئله اعتراف کرده که دریغا این زبان را نمی‌شناسد و این مسئله مایه سرافرازی هر ایرانی است.

کزازی با بیان اینکه زبان پارسی هم‌چون زبان آمریکایی و انگلیسی در روزگاری، زبان جهانی بوده است، تبیین کرد: برخی زبان‌ها به‌ علت زر و زور زبان جهانی شده‌اند، اما زبان پارسی به‌ خاطر فرهنگ و ادب زبان جهانی بود و سلطان محمود این زبان را به هندوستان بُرد.

وی اضافه کرد: سلطان محمود از این دنیا رفت، اما این زبان در سایر کشورهای جهان از جمله بالکان که هرگز بخشی از جغرافیای ایران نبوده‌اند، روایی و گسترش یافته است.

عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی مطرح کرد: زبان پارسی، روزگاری جهان شاهی فرهنگی از کاشغر تا تیروان بوده است و این جهان‌شاهی فرهنگی با فرهنگ و اندیشه پدید آمده است نه با زر و زور و باید گفت مردمی که زبانشان را پاس داشته‌اند، بی‌گمان فرهنگی درخشان دارند.

کزازی در ادامه با اشاره به آسیب‌هایی که زبان پارسی را تهدید می‌کند، گفت: فناوری‌های رسانه‌ای یکی از دلایل اصلی آسیب به زبان پارسی است و باید گفت زبان پارسی برای همه قومیت‌های ایرانی گرانمایه است و همچنین در روایات آمده است زبان بهشتیان، پارسی دری است.

وی با بیان اینکه زبان ابزار اندیشه و فرهنگ است، یادآور شد: بسیاری از افراد شناسنامه ایرانی دارند، اما از فرهنگ و منش ایرانی بودن به دور مانده‌اند و باید ایرانی بودن را در زبان، فرهنگ و منش نشان دهیم و بدانیم که واژ‌ه‌های پارسی ما را به ژرفای فرهنگ و تاریخ پیوند می‌دهند و اگر واژه‌های زبان پارسی از بین بروند، قطعاً فرهنگ و اندیشه آدمی نیز از بین می‌رود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.