• ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی، در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به سرمی‌برد.در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا تاکید کرد: خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی هستیم.
سه شنبه, 2 بهمن 1397 :: Tuesday, 22 January 2019
 
کد خبر: 50106

رقابت 320حزب و هفت هزار نامزد بر سر 328 کرسی

رقابت 320حزب و هفت هزار نامزد بر سر 328 کرسی
فارغ از اینکه نتیجه ی انتخابات عراق چه چیزی باشد، مهمترین نکته در این اتفاق سیاسی تحقق پلورالیسم سیاسی است که باعث شده است که انحصارگرایی دیکتاتوری دراین کشور به کلی شکسته شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

چهارمین دوره انتخابات پارلمان عراق در حالی برگزار شد که این انتخابات ویژگی های منحصر به فردی را به همراه داشت. یکی از این ویژگی ها اولین بودن این انتخابات بعد از شکست هیمنه ی داعش در عراق است. مهمترین نماد دموکراسی که انتخابات است در کشوری برگزار می شود که مدت زمانی زیادی نیست که از شر مخوف ترین تروریسم دنیا رها شده است.

گذشته از این ها انتخابات پارلمان عراق، از حیث این موضوع که عراق کشور تاثیر گذاری در منطقه است و سابقه ی درگیری بلند مدت با آمریکا را دارد اهمیت دوچندان پیدا میکند. انتخابات پارلمانی که دیروز برگزار شد و در نهایت با رای مردم این کشور، نخست‌وزیر و دولت آینده عراق مشخص خواهد شد تنها در این کشور مهم نیست و بسیاری از کشورهای منطقه چشمشان به آن است. برای ایران، عربستان، ترکیه، آمریکا و دیگر کشورها بسیار مهم است که چه کسی نخست‌وزیر آتی دولت بغداد خواهد بود، چرا که عراق مدت‌هاست که به صحنه رقابت منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شده است و هر کدام از آن‌ها تمایل دارند نخست‌وزیری بر سر کار آید که منافع این کشورها در عراق به خطر نیفتد.

برای آشنا شدن با آنچه که این روزها در عراق در حال شکل گیری است بهتر است گزارش زیر را بخوانید.

 

 

 

جریانات سیاسی در عراق

در انتخابات کنونی، طبق اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات عراق 206 حزب و گروه سیاسی در کمیساریایی عالی انتخابات عراق ثبت‌نام کرده‌اند. این رقم تنها تعداد احزاب و تشکل‌هایی است که برای انتخابات ثبتنام کرده اند و رقم واقعی را باید بیش از 300 دانست. به‌گفته خود عراقی‌ها این رقم یک رکورد جهانی است.

 

ائتلاف نصر

ائتلاف نصر العراق از سوی حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق تشکیل شده است. العبادی که قصد دارد وارد رقابت های انتخاباتی عراق شود ائتلاف را با جریان فتح به ریاست هادی عامری تشکیل داد، ائتلافی که البته تنها چند ساعت دوام داشت و عامری کناره‌گیری خود را از آن اعلام کرد. عامری بعدها اعلام کرد علت جدایی‌اش از ائتلاف، اختلاف نظر در سیاست‌ها و چشم‌اندازی بود که العبادی درنظر داشت. در هر صورت ائتلاف نصر العراق چه با وجود ائتلاف فتح و چه پس از خروج آن، در عمل کشکولی از احزاب و جریان‌های سیاسی به‌شمار می‌رود که تعدادشان به حدود 60 یا 70 گروه رسیده بود.

نصر، ائتلافی است که باوجود نپیوستن مقتدا صدر، رهبر جریان صدر به آن بزرگ‌ترین و بارزترین ائتلاف انتخاباتی عراق به‌شمار می‌رود و به باور تحلیلگران سیاسی عراق، باید آن را ائتلاف ایران یا نتیجه تلاش‌های ایران برای جمع کردن اکثریت قوای سیاسی شیعی در یک خیمه توصیف کرد.

در این ائتلاف شخصیت‌های متعددی از شیعیان، اهل‌سنت و کردها که در عرصه سیاسی این کشور فعال هستند، حضور دارند و طبق برخی از نظرسنجی‌ها ائتلاف نصر از سایر ائتلاف‌های شیعه و سنی پیش‌تر است و احتمالا کرسی‌های بیشتری را به دست خواهد آورد.

 

ائتلاف فتح

فتح یا الفتح المبین عنوان ائتلاف انتخاباتی جناح‌های سیاسی وابسته به گروه‌های الحشد الشعبی است که با ثبت‌نام در کمیساریای عالی انتخابات عراق، اعلام موجودیت کردند. ریاست این ائتلاف را هادی عامری برعهده دارد، فردی که قصد دارد وارد رقابت های انتخاباتی عراق شود و ساعاتی پس از تشکیل ائتلاف نصر العراق به آن پیوست، ولی چند ساعت بعد اعلام جدایی کرد و گفت که علت جدایی‌‌اش اختلاف نظر در سیاست‌ها و چشم‌اندازی بود که العبادی درنظر داشت.

تمرکز ائتلاف فتح بر روی تاکید بر روحیه ایثارگری و پیروزی‌های الحشد الشعبی و نقش آن متمرکز شده است. موضوعی که می‌تواند نقش مهمی در جذب رای برای این ائتلاف داشته باشد. در این راستا عامری در آخرین اظهارنظر انتخاباتی خود گفته بود که عراق می‌تواند قطب محوری و آقای منطقه باشد.

 

دولت قانون

ریاست این ائتلاف را نوری مالکی برعهده دارد. ائتلافی که از انشقاق ائتلاف ملی عراق با حضور چندین جریان شیعی به وجود آمد و اکنون خود دارای چندین جریان و تشکل مذهبی و شیعی است.

دولت قانون خلاف دو جریان قبلی تاکنون نتوانسته است با احزاب و گروه های برجسته‌ای ائتلاف کند. نوری مالکی هنوز مخالفان جدی خود را دارد و اگر نگوییم نخست‌وزیری او غیرممکن نیست، ولی بسیار سخت و دشوار است. تردیدی نیست که دولت قانون با این شکل و تاکنون، کرسی‌های کمتری از دوره قبل خواهد داشت.

 

سائرون

مقتدا صدر پس از منحل کردن الاحرار و تشکیل جریان سیاسی جدید خود با عنوان الاستقامه، با پیمان «سائرون نحو الاصلاح» وارد کارزار انتخابات شد. صدر این‌بار با احزاب و گروه‌های غیر اسلامی و مدنی مشارکت کرده است و گفته می‌شود حزب کمونیست در پیمان سائرون حضور دارد.

پیشتر علی‌اکبر ولایتی در سفری که به بغداد داشت، در اظهاراتی گفت بود بیداری اسلامی هرگز به کمونیست‌ها و لیبرال‌ها اجازه بازگشت به قدرت را نمی دهد. جریان صدر جریانی است که در انتخابات پیش‌رو با حزب کمونیست عراق ائتلاف کرده است.

 

ائتلاف ملی

در میان اهل سنت ائتلاف میان سلیم جبوری، ایاد علاوی و صالح المطلق برجسته‌ترین رویداد انتخاباتی میان احزاب سنی به‌شمار می‌رود. به نظر می‌رسد گفت‌وگوها برای سرلیستی این پیمان به نتیجه رسیده و اکنون یاد علاوی سرلیست است.

 

الوطن

احزاب کردی در این دوره از انتخابات وضعیت قابل توجهی دارند. حزب دموکرات و اتحادیه میهنی هر یک جدا ورود خواهند کرد. تغییر و جماعت اسلامی تشکیل یک ائتلاف داده‌اند و در کرکوک و مناطق مورد منازعه، حزب سیاسی برهم صالح یعنی ائتلاف برای دمکراسی و عدالت نیز به این دو پیوسته است. بعید نیست در سایر مناطق کردنشین نیز این سه حزب در کنار هم قرار بگیرند. اتفاقی که اگر رخ دهد می‌توان پیش‌بینی کرد که نتیجه بسیار قابل توجهی کسب کند و بر نقشه سیاسی کردستان اثر گذار خواهد بود.

 

ائتلاف کردستان

حزب اتحاد ملی و حزب دموکرات این ائتلاف را تشکیل داده‌اند.

 

ائتلاف رافدین

چندین جریان و احزاب مسیحی، آشوری و کلدانی در مناطق نینوا، بغداد و کرکوک ائتلاف رافدین را شکل داده‌اند.

 

ائتلاف القرار

این ائتلاف به ریاست اسامه نجیفی در بغداد اعلام موجودیت کرده است. احزابی که به این ائتلاف پیوسته‌اند عبارتند از: العراق متحدون و المشروع العربی به ریاست خمیس خنجر، الحق الوطنی به ریاست احمد مساری، المستقبل الوطنی به ریاست سلمان جمیلی، الارادة الشعبیة به ریاست مزهر خربیط، الهیبة الوطنیة به ریاست هیبت حمد عباس، المجد العراقی به ریاست طلال زوبعی، الغد العراقی به ریاست علی زید منهل، النداء الوطنی به ریاست حازم حمید، النهضة الشبابیة (عز) به ریاست ابراهیم محمد سعید، اتحاد صلاح‌الدین به ریاست احمد مشهدانی.

 

 

دستاوردی به نام پلورالیسم در عراق

فارغ از اینکه نتیجه ی انتخابات عراق چه چیزی باشد، مهمترین نکته در این اتفاق سیاسی تحقق پلورالیسم سیاسی است که که باعث شده است که انحصارگرایی دیکتاتوری دراین کشور به کلی شکسته شود. این همان نکته ایست که در بیانه ی سیاسی آیت الله سیستانی به چشم میخورد و به خودی خود یک ظفرمندی در کشوری همچون عراق محسوب می شود. مخصوصا این دوره از انتخابات که صف کشی های سیاسی زیادی را به خود دیده است. از حضور گسترده احزاب چه شیعه و چه سنی و کردی و همینطور حضور افراد مستقل مانند آن خبرنگار عراقی که به سمت جورج بوش کفش پرت کرده بود.

در این انتخابات 320 حزب سیاسی و ائتلاف و فهرست انتخاباتی رقابت می کنند.

 

 

بیانیه آیت الله سیستانی

آیت الله سید علی سیستانی در بیانیه ای که شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده وی و امام جمعه حرم حسینی در خطبه های نماز جمعه شهر کربلا آن را قرائت کرد، بر ضرورت هوشیاری رای دهندگان و پی بردن به ارزش آرای خود در انتخابات پارلمانی عراق و نقش آن در آینده این کشور تاکید کرد.

متن کامل بیانیه آیت الله سید علی سیستانی درباره انتخابات پارلمانی 2018 که در تاریخ 12 ماه مه جاری (22 اردیبهشت 1397) برگزار شد به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم؛

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی، بسیاری از شهروندان درباره موضع مرجعیت عالی دینی در قبال این رویداد سیاسی مهم سؤال می کنند، از اینرو سزاوار است به سه نکته اشاره شود:

1- مرجعیت دینی از زمان سقوط نظام دیکتاتوری سابق تلاش کرده است نظامی بر اساس پلورالیسم سیاسی جایگزین آن شود به طوری که قدرت بر اساس صندوق های رای و با برگزاری دوره های انتخابات آزاد و شفاف بچرخد، زیرا مرجعیت بر این باور است که هیچ راه جایگزینی برای قدرت در کشور با هدف محقق کردن آینده بهتری برای کشور نیست، آینده ای که در آن ملت با آزادی و کرامت به پیشرفت و توسعه برسد و از ارزشهای ریشه دار و منافع والای خود محافظت کند.

از اینروست که مرجعیت دینی به اشغالگران و سازمان ملل متحد تاکید کرد که انتخابات فورا برگزار شود تا فرصت برای مردم عراق فراهم شود تا سرنوشت و آینده خود را به دست خود تعیین کنند، و این امر از طریق انتخاب نمایندگان خود که به آنها اجازه تدوین قانون اساسی داده شده است و همچنین از طریق انتخاب اعضای دولت عراق محقق شود.

امروز پس از گذشت پانزده سال از این تاریخ، مرجعیت دینی همچنان بر این باور است که این روش مسیر صحیح و مناسبی برای امروز و فردای کشور خواهد بود و ناگزیر باید از افتادن در پرتگاه های حکومت فردی و نظام استبدادی با هر بهانه و عنوانی اجتناب کرد.

پر واضح است که روند انتخابات نمی تواند نتایج رضایت بخشی را محقق کند مگر اینکه این چند شرط رعایت شود:

از جمله اینکه باید قانون انتخابات، قانونی عادلانه باشد و شان و حرمت آرای رای دهندگان را صیانت کند و اجازه ندهد آرای مردم دور زده شود.

همچنین فهرست های انتخاباتی بر اساس برنامه های اقتصادی و آموزشی و خدماتی قابل اجرا و به دور از محور قرار دادن منافع شخصی یا قومی یا طایفه ای و مزایده های رسانه ای باشد. همچنین باید از دخالت های خارجی در انتخابات ممانعت به عمل آید چه حمایت های مالی باشد و یا حمایت های دیگر. و باید مجازات برای این دخالت ها تعیین شود. همچنین باید رای دهندگان ارزش رای خود و نقش مهم آن را در تعیین آینده کشور بدانند و در قبال گرفتن مقدار ناچیزی پول یا بر اساس تبعیت از هوای نفس یا احساسات و رعایت منافع شخصی و درگیریهای قبیله ای و غیره به کسانی رای ندهند که شایسته نباشند.

بنابراین به طور حتم و یقین شکست هایی که در تجربه های انتخاباتی گذشته از جمله سوء استفاده بسیاری از کسانی که در انتخابات پیروز شدند از قدرت و نفوذ خود در پست های بالای دولتی و نقش داشتن در انتشار فساد و از بین بردن اموال مردم به طور بی سابقه و تعیین کردن حقوق و امتیازات زیادی برای خود و موفق نبودن آنها در ادای وظایفشان و در ایجاد زندگی با عزت و کرامت برای مردم، چیزی جز نتیجه طبیعی اجرا نکردن شرط های لازم – هر چند با درجات متفاوت – در آن انتخابات نمی تواند باشد، بنابراین، این مسائل در انتخابات کنونی باید ملاحظه شوند. جای امیدواری است که مسیر حکومت از طریق اصلاح مؤسسات دولتی اصلاح شود. اصلاح مؤسسات دولتی نیز از طریق افزایش تلاش های فرزندان غیور عراق و استفاده از سایر روشهای قانونی کنونی محقق می شود.

2- مشارکت در این انتخابات حق هر شهروندی است که شرایط قانونی رای دادن را داشته باشد، البته کسی وی را برای به دست آوردن این حق مجبور نمی کند مگر اینکه اطمینان حاصل کند که به نفع ملت و کشورش است. آری سزاوار است که بداند که حاضر نشدنش در به دست آوردن این حق در انتخابات، باعث خواهد شد فرصت بیشتری به دیگران بدهد تا نامزدهایشان را با کرسی های بیشتری وارد پارلمان کنند و اهداف این اشخاص شاید با اهداف این رای دهنده و خانواده و میهنش بسیار متفاوت باشد. در نهایت تصمیم به مشارکت یا عدم مشارکت به او بستگی دارد و به هر حال او مسئول این ماجراست. بنابراین باید با هوشیاری کامل و حرص بر منافع کشور و آینده فرزندان آن نامزد خود را انتخاب کند.

3- مرجعیت دینی تاکید می کند که همه نامزدها و فهرست های انتخاباتی برای آن برابرند، و این بدان معنی است که مطلقا از هیچ شخص یا جریان و یا فهرستی حمایت نمی کند، بنابراین این مهم به میزان اطمینان رای دهندگان پس از بررسی های مورد نیاز آن بستگی دارد و ضروری است که به هیچ کس یا جریانی اجازه داده نشود از عنوان مرجعیت دینی سوء استفاده کند تا جایگاهی برای خود در میان عراقی ها ایجاد و برای خود دستاورد انتخاباتی فراهم کند. بنابراین باید شایسته سالاری و پاکدستی و پایبندی به ارزشها و اعتقادات و دوری از مداخلات خارجی و احترام به حاکمیت قانون و آمادگی برای ایثارگری برای نجات میهن و خدمت رسانی به شهروندان و توانایی بر اجرای برنامه های واقعی برای حل بحران ها و مشکلات ناشی از سالهای متمادی، مد نظر قرار گیرد.

راه و روش برای حصول اطمینان از آن نیز شامل اطلاع یافتن از روند عملیاتی نامزدها و فهرستهای آنان است به ویژه کسانی که در دوره های گذشته مسئول بوده اند، تا مردم در دام فریب دهندگان شکست خورده و فاسد که تجربه شده اند، نیفتند. از خدای توانای والا مرتبه می خواهیم دست همگان را بگیرد و به سمت خیر و صلاح کشور و هموطنان رهنمون باشد که او ارحم الراحمین است.

 

دفتر آقای سیستانی (دام ظله)

نجف اشرف

17 شعبان 1439 هـ ق

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.