• ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی، در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به سرمی‌برد.در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا تاکید کرد: خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی هستیم.
سه شنبه, 2 بهمن 1397 :: Tuesday, 22 January 2019
 
کد خبر: 50067

جمعه ی ضد استکباری در ایران

جمعه ی ضد استکباری در ایران
مردم ایران از رئیس جمهور منتخب خود در راستای تحقق عزت و قدرت ایران انتظاراتی را دارند که این هفته در نماز جمعه از زبان ائمه جمعه بازگو شد. نوشته زیر مجموعه ای از بیانات برجامی ائمه ی جمعه سراسر کشور در اولین جمعه بعد از خروج ترامپ از این معاهده ی بین المللی است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

حرف مردم در یک جمهوری علاوه بر زمان انتخابات، در زمان تصمیم گیری های مهم کشوری نیز برای حاکمان به منصب رسیده از طریق دموکراسی، مسموع و قابل احترام است. ایران اسلامی در مقاطع حساس از ابتدای انقلاب تا کنون به این شکل بوده است. مسئولین نظام در هر سطحی مطالبات منطقی و به حق مردم را شنیده و به آن احترام گذاشته اند.

مسئله ای که امروز تمام کشور درگیر آن هستند، کیفیت رفتار با برجام بدون آمریکا است. امروز از برجام بعد از خروج غیر قانونی آمریکا چیز زیادی باقی نمانده است و بعید است که منافع ایران با سایر کشورهای طرف قرار داد برجام و بدون حضور ایالات متحده آمریکا تامین شود.

ما در برجام تعهداتی دادیم و پایش ایستادیم که طبیعتا برای کشورمان هزینه هایی را به همراه داشته است. قرار بود با امتیازاتی که برجام برای ما به همراه داشت این هزینه ها جبران شوند. اما حالا که منفعتی از برجام باقی نمانده است آیا ادامه تن دادن به هزینه های برجام عاقلانه است؟

قرار شد روحانی و تیم سیاست خارجه وی در فرصت کوتاهی تکلیف سرنوشت حضور ایران در برجام را روشن کنند. مردم ایران از رئیس جمهور منتخب خود در راستای تحقق عزت و قدرت برای ایران انتظاراتی را دارند که این هفته در نماز جمعه از زبان ائمه ی جمعه بازگو شد. نوشته زیر مجموعه ای از بیانات برجامی ائمه ی جمعه سراسر کشور در اولین جمعه بعد از خروج ترامپ از این عهدنامه هسته ای است.

 

 

بیانات متحد الشکل ائمه جمعه سراسر کشور

دیروز بیست و یکم اردیبهشت در آخرین جمعه از ماه شعبان‌المعظم مردم خداجو و دیندار ایران زمین برای اقامه نماز عبادی سیاسی این هفته در مصلاهای سراسر کشور در صفوف به هم پیوسته دوباره جمع شدند تا ضمن آماده‌سازی خود برای ماه مهمانی و ضیافت الهی از رهنمودهای ائمه جمعه بهره ببرند.

خطبه‌های این هفته بیشتر حول اتفاقات اخیر کشور و ماجرای سرنوشت برجام بود.

همچنین نمازگزاران بعد از اقامه نماز به دنبال خروج آمریکا از برجام در پاسخ به عهدشکنی‌ها و بدعهدی‌های این کشور راهپیمایی کردند.

 

 

 

تهران

آیت الله خاتمی، خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: باید عبرت‌های این حادثه را دریافت کنیم؛ عبرت نخست آن است که دشمنان دین مطلقاً قابل اعتماد نیستند و نباید به اینها اعتماد کرد؛ چرا که کسی که دین ندارد اخلاق و پایبندی به عهد ندارد. این موضوع نشان داد بیگانگان غیرقابل اعتماداند و باید برای آینده این امر را مورد توجه قرار دهیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، بیان داشـت : دشمنان دین سر و ته یک کرباس‌اند. اینکه آمریکا نه اتحادیه اروپا آری . این با عبرت نمی‌سازد. اتحادیه اروپا در بدعهدی هیچ کمتر از آمریکا ندارد. اینها هم بدعهدی کردند؛ آیا(بعد از برجام) سرمایه گذاری کردند؟

آیت‌الله خاتمی با اشاره به بدعهدی‌های اتحادیه اروپا پس از انعقاد توافق هسته‌ای گفت: این‌ها قرارداد هواپیما را نیز لغو کردند. مقام معظم رهبری مهلت دادند، چنانچه در این مهلت چند هفته‌ای جبران کردند، کردند. اگر نکردند ملت در این قرارداد نخواهد ماند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: مذاکرات بیش از دو سال نشان داد که ارتباط با بیگانگان نه تنها گره‌ای باز نمی‌کند که بر گره‌ها نیز می‌افزاید؛ یادتان هست در حین مذاکرات، برخی در داخل بخصوص برخی روزنامه‌ها چه گل و بلبلی درست کرده بودند.

آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: راه‌حل مشکل ارتباط با امریکا و به تعبیر برخی کدخدا نیست بلکه راه حل ارتباط با خود خدا و مردم خداباور است؛ مردم ما با این رهبر دوراندیشی که دارند همه گردنه‌ها را پشت سر خواهند گذاشت.

وی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری ناظر بر آزمون بزرگ مسئولان در حفظ عزت و اقتدار ملت گفت: این عزت و اقتدار هم در عرصه عملی و هم در عرصه رسانه‌ای باید نمودی داشته باشد؛ ترامپ در سخنرانی‌اش حداقل ده دروغ، اهانت و تهمت علیه ملت ایران به‌کار برد؛ پاسخ این اراجیف همان است که بزرگ این ملت گفت و آن اینکه امریکا غلط می‌کند و عین عبارت ایشان این بود «آقای ترامپ شما غلط می‌کنی»؛ این جواب است؛ گویا امام زنده شده است که فرمود: امریکا شیطان بزرگ است و هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این جواب امریکاست؛ این دو رهبر درس گرفته مکتب حسین‌اند که فرمود: هیهات من الذله.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به تلاش‌های مذبوحانه امریکا برای براندازی نظام جمهوری اسلامی از همان آغاز شکل‌گیری این نظام گفت: امریکایی‌ها در عرصه سیاسی اقداماتی از قبیل تحمیل ۸ سال جنگ و ۸ ماه فتنه در سال ۸۸ داشتند  و در عرصه اقتصادی نیز آنطور که رئیس جمهور سابقشان گفت سخت‌ترین تحریم‌ها در طول صد ساله اخیر را بر ملت ایران روا داشتند و همچنین در عرصه جنگ روانی نیز می‌خواهند مردم ما را ناامید کنند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: اما به یاری خداوند آینده این کشور روشن است و به یاری خداوند از این گردنه‌ها عبور می‌کنیم و بحران‌ها را تبدیل به فرصت می‌کنیم و به فضل خداوند دایره مقاومت را در جهان خواهیم گشود.

وی با بیان اینکه دشمنان ایران کشور ما را ضعیف می‌خواهند و امریکا از اقتدار ایران ناراحت است گفت: باید بر اقتدار نظامی کشور افزوده شود؛ ما کاری با بمب هسته‌ای نداریم، اما سیاست ما سیاست بازدارندگی است و در این عرصه نظام ما روزبه روز بر اقتدار موشکی‌اش خواهد افزود تا رژیم غاصب صهیونیستی خوابش نبرد و این کابوس را مدام مجسم کند که اگر دیوانگی کند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه حادثه خروج امریکا از برجام بصیرت مردم را بالا برد اظهار کرد: در همان سال ۹۲ قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم، مقام معظم رهبری فرمودند: چشمم (از مذاکرات با امریکا) آب نمی‌خورد، ولی برخی می‌گویند دشمن‌تراشی می‌شود، خیلی خب بروند مذاکره کنند. با گذشت چند سال این مذاکرات این فایده را داشت که حتی خوش‌بین‌ترین افراد این مملکت به بدعهدی امریکا پی بردند.

آیت‌الله خاتمی گفت: آقای ترامپ چند روز قبل گفتی که شعار مرگ بر امریکا در ایران کمتر شده است، اما اینجا تهران قلب ایران اسلامی است و این جمعیت باشکوه‌تر از گذشته می‌گویند مرگ بر امریکا.

وی با برشمردن حامیان امریکا در منطقه از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان، بحرین، امارات ودبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، گفت: شما ننگی برای خودتان ثبت کردید که آن همراهی با رژیم صهیونیستی است و این لکه ننگ زدودنی نیست و به شما هشدار می‌دهم که اگر حادثه‌ای در منطقه پیش آمد شما پیشمرگ امریکا خواهید شد و آنچنان که امریکا ثروت شما را به غارت برد جان شما را هم به غارت خواهد برد.

 

 

مشهد

آیت الله علم‌الهدی، خطیب نماز جمعه مشهد با اشاره به اینکه کارگزاران ما بدانند روی خون شهدا مسئولیت پیدا کرده‌اند اظهار داشت: انتهای برجام را متوجه شدید عزیزان من اکنون این دو لایحه برجام دو و سه است، مقام معظم رهبری اعلام کردند به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم برجام دو و سه اجرا شود؛ مطلب دوم ادامه برجام بعد از خروج آمریکاست که متاسفانه به عنوان یک تصمیم‌گیری در حال مطرح شدن است، برجام یک قرارداد چندجانبه بود و قرارداد تک تک نبود، شورای امنیت هم تصویب کرد، وقتی در یک قرارداد چندجانبه یکی خارج شد، این قرارداد از نظر حقوقی سقوط کرده است، ادامه برجام بستن یک قرارداد دیگر با چند کشور اروپایی است که مقام معظم رهبری فرمودند به این سه کشور من اعتماد ندارم چون اذناب آمریکا هستند.

وی خاطرنشان کرد: سپس فرمودند اگر قرار است ادامه دهید تضمین بگیرید و یقین دارم آنها تضمین نمی‌دهند، با ملت خون داده و شهید داده‌ای که 40 سال پای این انقلاب مقاومت کردند باید این گونه برخورد کرد؟ چرا می‌خواهید ادامه برجام دهید؟ نتیجه‌ای جز ضرر از برجام ندیدیم شما همه مسلمان هستید و قرآن را قبول دارید قرآن می‌فرماید در مقابله با دشمن سست نشوید و دشمن را به صلح مجبور نشوید دعوت کنید زیرا شما غالب و پیروز هستید و خدا نیز با شماست. برخی رسانه‌ها اعتقاد به قرآن ندارند و آن را معجزه خالده نمی‌دانند و معتقد نیستند قرآن مال همه زمان‌ها و مکان‌ها است و این آیه قرآن برای همین امروز ما است که می‌فرماید سست نشوید که بخواهید با دشمن پیمان ببندید.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این تجربه 40 ساله انقلاب ماست و در این 40 سال آمریکا دنبال توطئه و فتنه بود و حتی در یک نقشه نیز پیروز نشده و در همه نقشه‌ها شکست خورده است. پیمان‌های دوجانبه مالی با کشورهایی که ارتباط دارید برقرار کنید و رابطه تجاری را تحکیم کنید و نیازی به دلار و یورو نیست، کسانی که قرار است روی این دو لایحه فکر کنند، روی پیمان‌های دوجانبه دولت را سوق دهند. مقام معظم رهبری فرمودند مسئولان بدانند موقعیت امتحانی شدیدی برای آنها ایجاد شده و این امتحان هم الهی و هم مردمی است.

 

 

قم

آیت‌الله علی‌رضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم در مورد مسئله خروج آمریکا از برجام گفت: بدعهدی آمریکا در ایران و جهان بر کسی پوشیده نیست و نمی‌توانیم از کشوری که عامل جنگ‌های بسیاری در یک‌صد سال گذشته بوده و معاهدات و توافق‌نامه‌های جهانی بسیاری را نقض کرده است توقع بیشتری داشته باشیم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به قدرت‌هایی که نسبت به تعهدهای خود هیچ‌گاه وفادار نبوده‌اند اعتماد کرده و باید مقامات دولتی ازاین‌پس به توصیه‌های رهبری بیشتر توجه کرده و عزت و کرامت مردم ایران را در نظر گرفته و بدون هیچ تضمین محکم دیگری حاضر به توافق نشوند.

وی سرمایه اصلی کشور را تکیه‌بر نیروی انسانی دانست و عنوان کرد: کشور نیازمند به یک مدیریت قوی در کشور بوده و باید نابسامانی‌های بازار ارز و اقتصادی کشور برطرف شده و با اتکا به اقتصاد مقاومتی و وحدت و انسجام بین مردم و مسئولان مشکلات جامعه را حل و نیازهای خود را برطرف کنیم.

 

 

تبریز

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم آل‌هاشم با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا پس از چند ماه تبلیغات، خروج خود از برجام را اعلام کرد و شکست منطق مذاکره را بار دیگر نشان داد، گفت: آمریکای مستکبر در همراهی و توافق با سایر کشورها و متحدان غربی خود نمی‌تواند خوی استکباری را کنار بگذارد، ایران با اتخاذ راهبرد نرمش قهرمانانه که به برجام ختم شد، حربه دشمن در رابطه با ایران‌هراسی را خنثی کرد ولی آمریکا از ابتدا نشان داد به هیچ عهدی پایبند نبوده و بیهوده بودن مذاکره و توافق با این دولت استکباری را به کل دنیا نشان داد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام نشان داد دشمنان تابلودار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قابل اعتماد نیستند، تصریح کرد: همانطور که رهبری در دوم فروردین سال 94 در حرم امام رضا(ع) فرمودند که فریب لبخند دشمن را نخورید چراکه وقتی کارشان تمام شد به ما خواهند خندید، از این‌رو الان حتی اگر افرادی تردید از این موضوع داشتند نیز فهمیدند که دشمن به هیچ‌وجه قابل اعتماد نیست.

وی ادامه داد: آمریکا در حالی از برجام خارج شد که از ما امتیازهایی گرفت و تحریم‌های زیادی در قالب افراد و شرکت به ما اضافه کرد ولی در نهایت با برجام چنین برخورد کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان با بیان اینکه هم‌پیمانی با آمریکا در موضوع برجام، آزمونی بزرگ و تاریخی برای متحدان غربی آمریکا بود تا میزان تعهداتشان به قول و قرارهای بین‌المللی و میزان وابستگی به آمریکا را نشان دهند، افزود: سخنان و ادعاهای پوچ رئیس جمهور آمریکا در خصوص ملت ایران هیچ تازگی ندارد، چراکه چهار دهه است با این ادله و توطئه‌ها مواجه بوده و همیشه سربلند بیرون آمده‌ایم.

 

 

اصفهان

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر به حرکت رئیس‌جمهور آمریکا در مورد خروج از برجام اشاره کرد و اظهار داشت: این حرکت نشانه شکست آن‌ها در همه مسائل است؛ در عراق، لبنان و سوریه به مذلت رسیده‌اند و در یمن با همه کشتارشان نتوانستند مردم را سرکوب کنند و از روی شکست این گونه زوزه می‌کشند، شهید بهشتی گفت آمریکا از مردم ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

امام‌ جمعه موقت اصفهان گفت: آمریکا طراحی خاورمیانه جدید را انجام داده بود ولی انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و مجاهدت و شهادت مردم کمر آن‌ها را شکسته است.

وی اضافه کرد: ترامپ اگر یک کار خوب کرده همین پاره کردن برجام است؛ از آمریکا چه می‌خواهید؟ آمریکا جزئی از جهان است و بسیاری کشورها دلار را حذف کرده‌اند و ما هم باید برای آن فکری کنیم، رابطه آمریکا تنها ضرر بوده و ملت ایران امروز خروج آمریکا از برجام را جشن می‌گیرد.

رهبر، حرف یاوه این شخص در دنیا را بدون خریدار دانست که بسیاری از کشورها از آن ابراز تاسف کردند و ادامه داد: مسؤولان باید مقاومت، صراحت و صلابت در برابر دشمن را از مردم یاد بگیرند، اظهار عجز پیش ستم‌پیشگان خطاست، اشک کباب موجب طغیان آتش است.

 

 

شهر ری

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعلی ابراهیمی به استقامت و صلابت مردم لبنان اشاره و خاطرنشان کرد: نتایج این انتخابات نشان داد که حمایت از حزب‌الله محدود به بخشی از لبنان نمی‌شود، چراکه حزب‌الله دارای پایگاه مردمی فراگیری است و رژیم صهیونیستی نمی‌تواند با وجود جریان مقاومت خواب خوش و آرامی داشته باشد.

امام جمعه موقت شهرری با بیان اینکه رؤسای جمهور پیشین آمریکا در انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس ناکام بوده‌اند، گفت: اقدام ترامپ نیز شکست دیگر را برای آمریکا رقم خواهد زد.

ابراهیمی با بیان اینکه برجام سرانجامی برای ملت ایران نداشت، ادامه داد: یک عده فکر می‌کنند می‌توانند عقل مردم را فریب دهند ما برای آنکه هوشیار باشیم و به بیراهه کشیده نشویم هیچ‌گونه اعتمادی به دشمنان نداریم.

وی خاطرنشان کرد: اعتماد مسؤولان باید اول به خدا، مقام معظم رهبری و توان ملت ایران باشد نباید ساده باشیم تا از دشمنان سیلی بخوریم.

امام جمعه موقت شهرری در پایان با بیان اینکه خواسته رهبری بهره بردن از قدرت و اقتدار ملی است، متذکر شد: تاریخ نشان داده است که نباید به اروپاییان اعتماد کرد، چراکه آنها تاکنون عهدشکنی‌های فراوانی کرده‌اند.

 

 

سمنان

آیت‌الله سیدمحمد شاهچراغی سه کشور اروپایی را نیز همچون آمریکا غیر قابل اعتماد دانست و گفت: دولتمردان نباید به این کشورها اعتماد داشته باشند.

امام جمعه سمنان افزود: اگر این کشورها مفید بودند، چرا تا امروز حتی یک قدم برای عملیاتی شدن برجام برنداشته‌اند و دولت باید به این امر توجه کند؛ امروز نمی‌دانیم برجام نیمه‌جان ما را به کجا خواهد برد اما باید هوشیار بود و فریب غربی‌ها را نخورد.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) فرمودند، آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ اما رهبر معظم انقلاب اسلامی به نیابت از ملت ایران فرمودند شما غلط می‌کنید.

 

 

اهواز

آیت‌الله سیدابوالحسن حسن‌زاده گفت: مسئله بعد خروج آمریکا از برجام است که این موضوع از سخت‌ترین شکست‌هایی است که آمریکا در طول تاریخ خورده است. شکست‌های نظامی پی در پی آمریکا در یمن، سوریه و عراق در مدت‌های اخیر بوده است و این خروج آن‌ها از برجام هم از بدترین شکست‌های آمریکا است. در این مسئله تنها 5 یا 6 کشور در کل دنیا از این اقدام آمریکا حمایت کردند.

وی ادامه داد: حتی کشورهای اروپایی و عضو 5+1 نیز این کار را محکوم کردند و با آمریکا همراهی نکردند. باید برای این اقدام تشکر کنیم از ترامپ زیرا اصلا آن‌ها وارد برجام نشده بودند و ما از خروج آمریکا از برجام واهمه‌ای نداریم و این اتحاد و یکپارچگی ما است که به ملت ما کمک می‌کند. اما اگر بین خودمان تفرقه و پراکندگی باشد این به ما آسیب می‌زند و اتحاد و ولایت‌پذیری را باید رعایت کنیم و به سخنان رهبری عزیز گوش فرا دهیم.

امام جمعه موقت اهواز گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دشمن ناامید کردن مردم از نظام است و همه باید تلاش کنیم اعتماد بین مردم و نظام را ایجاد کنیم و کارآمدی نظام اسلامی را تبیین کنیم.

 

 

شیراز

سیدابوفاضل رضوی اردکانی با اشاره به نزدیکی ماه مبارک رمضان و لزوم توجه به معنویات این ماه پربرکت به بحث افطاری دادن‌های برخی مدیران از بیت‌المال اشاره و اظهار داشت: اگر مدیری می‌خواهد در ماه مبارک رمضان افطاری دهد، از جیب خود خرج کرده و از بیت‌المال خرج نکند، چراکه یک هسته خرما از بیت‌المال افطاری دادن حرام است، بنابراین نیاید از کیسه خلیفه بذل و بخشش کرد.

امام‌ جمعه موقت شیراز همچنین در تذکری به کاسبان نیز گفت: در بیشتر کشورهای اسلامی در ماه رمضان قیمت اجناس تا 50 درصد پائین می‌آید تا روزه‌داری را برای مردم سهل‌تر بکنند و ما نیز از کاسبان انتظار داریم که در این ماه عزیز، قیمت‌ها را چند برابر نکنند و مطمئن باشند که خداوند به مال آنان برکت خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث خروج آمریکا از برجام اشاره و اضافه کرد: آمریکا جز کارشکنی کار خاصی انجام نمی‌داد و همان بهتر که از برجام خارج شد اما نکته مهم در این پیمان‌شکنی، اثبات سخنان رهبر معظم انقلاب بود که سال‌ها پیش فرمودند آمریکائی‌ها قابل‌اعتماد نیستند و با این خلف وعده ترامپ، این پیش‌بینی مدبرانه محقق شد.

رضوی اردکانی خروج آمریکا از برجام را دارای مزیت‌هایی دانست و گفت: اگر ما مذاکره نمی‌کردیم، می‌گفتند ایرانی‌ها اهل مذاکره نیستند که باوجود زحمات تیم مذاکره‌کننده همگان دیدند که چگونه آمریکا خلف وعده کرد.

وی گفت: تجربه برجام نشان داد که هرگز نباید قدرت دفاعی خود را کاهش دهیم زیرا هیچ کشور آزاده و مستقلی قدرت دفاعی خود را از بین نمی‌برد، آن‌هم در برابر کشورهایی که پیمان‌شکنی و نقض عهدشان برای ما بارها ثابت‌ شده است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.