• ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی، در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به سرمی‌برد.در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا تاکید کرد: خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی هستیم.
شنبه, 29 دى 1397 :: Saturday, 19 January 2019
 
کد خبر: 48953

چقدر میگیری بجنگی ؟

چقدر میگیری بجنگی ؟
ارتش آمریکا به پشتوانه پول عربستان و وعده های مالی هنگفت این کشور، وارد جنگ یک طرفه با سوریه شد. فراموش نمیکنیم که بعد از تارو مار شدن داعش خود ترامپ اعتراف کرد که دیگر کاری در منطقه ندارد. حال باید دید که چک عرستان چقدر بوده است که آمریکا را در سوریه نگه داشته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

25فروردین روز تحقق وعده ی شر ترامپ بود. بالاخره موشک های غربی به طور علنی و با نقشه از پیش تعیین شده بر سر سوریه رنج کشیده فرود آمد. ترامپ با همدستی همپیمانانش درست زمانی این حمله ی وحشیانه را تدارک دید که ماجرای زیست تروریست ها در سوریه تقریبا به پایان رسیده است. درست زمانی که بشار اسد درحال برپایی جشن خداحافظی با تروریسم درسوریه است موشک هایی از غرب به سمت سوریه روانه می شوند و آب به آسیاب جسم بی جان آدم کش های مستقر در منطقه می ریزد.

ترامپ برای توجیه این جنایت دلایلی را ذکر میکند. اما اغراض پنهان شروع جنگ با سوریه آنقدر گل درشت است که نمی شود از آن چشم پوشی کرد.

 

 

اهداف ظاهری جنگ با سوریه

بعد از حمله شیمیایی سال ۲۰۱۷ در خان شیخون دونالد ترامپ دستور به حمله علیه پایگاهی که به گفته او جنگنده‌های سوری دخیل در این حمله شیمیایی از آنجا بلند شدند، داد. در این حمله ۵۹ موشک "کروز" از سوی کشتی‌های جنگی آمریکا در دریای مدیترانه شلیک شد که آسیب زیادی به باندهای فرود و آشیانه‌های هواپیما در فرودگاه الشعیرات وارد کرد اما این آسیب‌ها سریعا ترمیم شدند. آن حمله بیشتر یک حمله نمادین بود.

در صورتی که ترامپ دستور به یک حمله جدید علیه سوریه بدهد احتمالا این حمله قرار است فراگیرتر باشد. رئیس‌جمهور آمریکا در صورتی که احساس کند خط قرمزهایش زیرپا گذاشته شده‌اند دوست دارد که خودش را به عنوان یک فرد قدرتمند نشان دهد. (او با باراک اوباما قابل مقایسه نیست)

فرانسه نیز پیش از این گفته که آماده است در صورت اثبات استفاده دمشق از سلاح شیمیایی دست به اقدام بزند.

اهداف احتمالی در حمله دوم آمریکا به سوریه می‌تواند شامل دیگر پایگاه‌های هوایی سوریه و شاید هرآنچه که از خود نیروی هوایی سوریه باقی مانده باشند. ناوگان جنگنده‌های نیروی هوایی سوریه که پیش از این ضعیف و کم توان بودند شدیدا با حضور جنگنده‌های روسیه‌ای تقویت شدند. در عین حال سیستم دفاع هوایی سوریه در حملاتی که اسرائیل قبلا انجام داد آسیب‌های فراوانی دیدند.

 

 

جنگ تا پایان تحقق اهداف

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که این کشور تا زمانی که اهدافش محقق شود، نیروهایش را از سوریه خارج نخواهد کرد.

به نقل از رویترز، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد تصریح کرد: تا زمانی که اهدافمان محقق نشود، نیروهایمان را از سوریه خارج نخواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: روابط با روسیه دچار تنش است و بخشی از این تنش‌ها به دلیل سوریه است.

هیلی همچنین تاکید کرده است: هیچ مذاکرات مستقیمی با نظام سوریه نخواهیم داشت.

 

 

پشت پرده چه میگذر؟

عربستان سعودی تحت تاثیر جریان های وهابیت و تکفیری قرار دارد و یکبار دیگر می خواهد فرصتی را برای گروه های تروریستی علیه دولت بشار اسد سازمان‌دهی کند و به نظر می رسد که خشنودی عربستان سعودی و پرداخت هزینه های این جنگ از منابع  این ملت یک نوع ذلت و زبونی برای مردم این کشور و جهان اسلام تلقی می شود.

 

سوریه یک کشور مستقل است و دولت آن، بر اساس رای مردم روی کار آمده است؛ پس تجاوز به چنین کشوری، خلاف همه قوانین بین الملل محسوب می شود. حملات نظامی توسط هر قدرتی که صورت بگیرد در افکار عمومی جهان محلی از اعراب ندارد؛ زیرا جهان امروز جنگ طلب نیست و می‌خواهند در صلح، ثبات و آرامش به سر ببرد.

حمله به سوریه در واقع کمک به داعش و گروه های تکفیری می باشد که نفس های آخر خود را  می کشند. این حملات، مخالفین دولت بشار اسد را امیدوار به ادامه جنگ و خشونت در منطقه می سازد.

جنگی که توسط غربی ها با محوریت امریکا به راه افتاد در واقع اعتبار این کشور و متحدانش را تا حدودی جبران می کند؛ اما در منطقه اقتدار فرانسه، انگلیس و آمریکا رو به نابودی می باشد؛ پس در نتیجه این جنگ یک اقدام بازدارنده برای حیثیت آمریکا تلقی می شود.

امریکا و همپیمانانش با این جنگ می خواهند بحران نظامی، سیاسی و امنیتی غرب آسیا را بیشتر بسازند؛ زیرا غربی ها از اقدامات بعدی محور مقاومت اسلامی در هراس اند و می‌خواهند از آن جلوگیری کنند.

امریکا که خود را مرکز دموکراسی جهان و همچنین حاکم حقوق بشر تلقی می کند با این جنگ نشان داد که نه به دنبال حقوق بشر است و نه احترامی به حاکمیت ملی کشورها دارد.

این جنگ نه تنها برای غرب سودی ندارد؛ بلکه برای محور مقاومت اسلامی در منطقه بسیار سودمند می باشد و همچنین جریان های مقاومت منطقه را بیش از هر زمان دیگر متحد، مستحکم و  قوی تر می سازد.

 

 

وقتی ترامپ به اجاره سعودی درامد

رئیس جمهوری ایالات متحده پیش  این از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه خبر داده بود. دونالد ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهور استونی و لیتوانی، دو کشور حوزه بالتیک ضمن تاکید بر موفقیت آمریکا در مقابله با داعش، قدرت نظامی کشور خود را شکست ناپذیر خواند و گفت:‌ «من قصد خروج (از سوریه) و بازگرداندن نیروها را دارم و می‌خواهم که کشور خود را بسازیم.» وی افزود: «ما در مقابل هر کسی به لحاظ نظامی موفق خواهیم بود اما گاهی زمان بازگشتن به خانه است و ما به این موضوع به صورت جدی فکر می‌کنیم.»

آقای ترامپ گفت که تصمیم خروج در آینده با هماهنگی کشورهای دیگر منطقه و شرکای آمریکا صورت خواهد پذیرفت. وی همچنین پیشنهاد کرد که چنانچه کشورهایی نظیر عربستان مایل به ادامه حضور ایالات متحده هستند «شاید باید پول آن را بپردازند.»

دونالد ترامپ با اشاره به اینکه کشورش طی ۱۷ سال گذشته مبلغ ۷ تریلیون (۷ هزار میلیارد) دلار در خاور میانه هزینه کرده اما هیچ سودی از این هزینه نبرده است گفت:‌«عربستان سعودی به حضور ما علاقه‌مند است و من گفتم که خوب اگر می‌خواهید ما بمانیم شاید مجبور باشید که پولش را بپردازید.»

آمریکایی‌ها با این حمله دچار شکست بزرگ سیاسی شدند و سازمان ملل و هیئت منع گسترش سلاح‌های شیمیایی‌ها را تضعیف کردند. مقامات آمریکا نمی‌توانند مردم خود را نیز توجیه کنند که چرا حمله قبل از بررسی های  لازم صورت گرفته است .

ترامپ با این حمله نشان داد ارتش آمریکا یک ارتش مزدور است که با پولی که به آن داده شده است عمل می‌کند.

 

 

*** ماحصل مطالبی که در این گزارش مطرح شد اثبات این مطلب بود که به طور واضح، ارتش آمریکا با دستور عربستان و وعده های مالی هنگفت، وارد جنگ یک طرفه با سوریه شد. فراموش نمیکنیم که بعد از تارو مار شدن داعش خود ترامپ اعتراف کرد که دیگر کاری در منطقه ندارد. حال باید دید که چک عرستان چقدر بوده است که آمریکا در سوریه نگه داشته است.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.