• ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    ایران: آمریکا، مرضیه هاشمی را بدون شرط آزاد کند

    مرضیه هاشمی، خبرنگار و مجری شبکه پرس تی وی، در سفر به آمریکا، بدون هیچ دلیل مشخصی، بازداشت شده و در شرایط نامناسبی به سرمی‌برد.در همین رابطه امروز سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا تاکید کرد: خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی هستیم.
شنبه, 29 دى 1397 :: Saturday, 19 January 2019
 
کد خبر: 48755

ترفند شیمیاییِ آمریکا

ترفند شیمیاییِ آمریکا
بمباران شیمیایی در دوما جدیدترین دست آویز آمریکا برای دخالت و حضور نظامی درمنطقه است. احتمالا ساعت ها فکر و فعالیت منجر به چنین دستورالعملی توسط آمریکا در آستانه پیروزی کامل ارتش سوریه در غوطه شرقی منجر شده است. به هرحال آتش اختلاف بین روسیه و آمریکا بر سر سوریه به نفع آمریکا تمام نخواهد شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

غوطه شرقی دمشق، یکی از اصلی‌ترین مناطقی است که از آغاز جنگ داخلی سوریه در کنار شهرهای دیگری همچون حلب، حمص، درعا و... به‌دست مخالفان اسد افتاد. اگرچه نقش مخالفان میانه‌روی اسد در سیطره بر این منطقه بسیار ناچیز بود و غوطه شرقی از ابتدا، سهم گروه‌های تندروی تکفیری، از جیش‌الاسلام گرفته تا جبهه‌النصره (شاخه نظامی القاعده در سوریه) شد.

طی 7سال گذشته، حضور گروه‌های جهادی مسلح در فاصله‌ای کوتاه با دمشق، همواره بخش‌های جنوبی و شرقی پایتخت سوریه را ناامن ساخته است؛ گروگانگیری و آدم‌ربایی، پرتاب خمپاره و موشک‌هایی با بردکوتاه به‌صورت نامنظم به مناطق مختلف دمشق و حملات مداوم به روستاهای اطراف پایتخت ازجمله مشکلاتی است که این گروه‌ها و حامیان منطقه‌ای آنها (به‌ویژه قطر و ترکیه) طی این 7سال برای دولت اسد و حامیانش ایجاد کرده‌اند.

استمرار مشکلات امنیتی برای جنوب پایتخت و ناتوانی ارتش سوریه از مقابله جدی با گروه‌های مسلح، دولت را ناچار به مذاکره با تروریست‌ها برای تأمین امنیت دمشق کرد؛ مذاکراتی که با روسیه و مصر (نزدیک به جیش‌الاسلام) با هدف انتقال بدون درگیری 2 گروه از 4گروه موجود در غوطه به شهر ادلب در شمال سوریه شروع شد. اگرچه این مذاکرات یکساله عملا هیچ نتیجه‌ای در برنداشت و حامیان منطقه‌ای این گروه‌ها به سادگی حاضر به‌دست کشیدن از اهرم امنیتی قدرتمندشان در فاصله چندکیلومتری دمشق نبودند.

 

 

تروریست های غوطه چه کسانی هستند؟

با شروع بحران سوریه، گروه های تروریستی با حمایت مستقیم رژیم های مرتجع منطقه توانستند بخش های وسیعی از حومه شرقی دمشق را به اشغال خود درآورند و حتی به یک قدمی فرودگاه بین المللی پایتخت برسند.

رسیدن به مرکز شهر دمشق هدف نهایی گروه های تروریستی بود اما با ورود نیروهای جبهه مقاومت وضعیت تا حدودی سامان یافت و پیشروی تروریست ها متوقف شد. تروریست ها با سناریوی دروغین حمله شیمیایی ارتش سوریه تلاش کردند راهی به سوی دمشق پیدا کنند که باز هم ناکام ماندند.

سال ۲۰۱۶ با بهبود وضعیت میدانی در جبهه های مختلف، ماه عسل تروریست ها در غوطه شرقی دمشق هم به پایان رسید و ارتش سوریه به همراه نیروهای مقاومت حزب الله پاکسازی بخش های مختلف این منطقه را در دستور کار قرار دادند.

تاکنون نیمی از غوطه شرقی از لوث وجود عناصر تروریستی پاکسازی شده و نیروهای متحد در تلاش هستند محله « جوبر» که به غده سرطانی دمشق معروف شده را از اشغال خارج کنند و به کنترل خود درآورند.

اختلاف های عمیق یکی از دلایل شکست های متوالی گروه های تروریستی در غوطه شرقی دمشق به شمار می آید که در حال حاضر هم ادامه دارد. اگرچه این مسئله در سال های ابتدایی بحران سوریه با فشار جبهه غربی - عربی حامی تروریسم آشکار نشد اما در دو سال گذشته چند دستگی میان تروریست ها با درگیری های سنگین داخلی علنی شده است.

گروه تروریستی جیش الاسلام که به صورت مستقیم از سوی رژیم سعودی حمایت می شود از ابتدای درگیری ها دست برتر را در میدان نبرد داشته و در مقطع فعلی هم شهرک دوما، مرکز تجمع تروریست ها در غوطه شرقی دمشق در اشغال این گروه قرار دارد.

هلاکت سرکرده گروه تروریستی جیش الاسلام اگر چه تا حدودی نتایج منفی برای اعضای آن برجای گذاشته اما این گروه همچنان بخش های وسیعی از غوطه شرقی دمشق را در تصرف خود دارد و برای سایر گروه های تروریستی خط و نشان می کشد.

گروه های تروریستی جبهه النصره و فیلق الرحمن دو قطب قدرتمند دیگر در غوطه شرقی دمشق محسوب می شوند که برای گروه تروریستی جیش الاسلام زورآزمایی می کنند و در دو سال گذشته درگیری های سنگینی میان آنان به وقوع پیوست.

تاکنون گروه های تروریستی جبهه النصره و فیلق الرحمن حاضر نشده اند تحت فرماندهی گروه تروریستی جیش الاسلام فعالیت کنند و همین مسئله نشان می دهد جبهه مقاومت می تواند علاوه بر راهبردهای عملیاتی تعیین شده، در آینده هم از اختلاف ها به بهترین شکل ممکن برای پیشروی در این محور استفاده کند و مردمی که در غوطه شرقی دمشق به گروگان گرفته شده اند را از دست باندهای مخوف تروریستی نجات دهد.

 

 

پیروزی قریب الوقوع سوریه در غوطه شرقی

به نظر می رسد دولت سوریه به زودی در غوطه شرقی اعلام پیروزی می کند. ارتش بشار اسد پس از نزدیک به شش هفته عملیات نظامی در غوطه شرقی، اکنون کم کم آماده آزادی کامل غوطه شرقی می شود. ارتش سوریه 95 درصد این منطقه را در دست دارد.

در واقع این پیروزی نقطه عطف و تحول بزرگ راهبردی و نمادین در جنگ سوریه است چرا که غوطه شرقی از اولین پایگاه های شورش علیه دولت بشار اسد در سوریه محسوب می شود. علاوه بر این منطقه غوطه شرقی در دروازه دمشق، پایتخت و مرکز قدرت سوریه قرار دارد و از این رو از اهمیت راهبردی بسیار زیادی برخوردار است.

اهمیت راهبردی منطقه غوطه شرقی برای طرفین درگیری‌ها، از جمله سوریه، روسیه و محور مقاومت از یک طرف و آمریکا و دولت‌های غربی و منطقه‌ای مداخله‌گر در بحران سوریه از طرف دیگر از ابعاد متعدد قابل بررسی است.

تروریست ها هر موقع در جبهه‌های مختلف نظیر حلب، ادلب و دیرالزور ضربات متعددی را از ارتش سوریه و متحدان این کشور دریافت کرده‌اند، حملات موشکی و خمپاره‌ای خود را از منطقه غوطه شرقی افزایش دادند تا هم بتوانند تلفات انسانی و غیر نظامی از دولت سوریه بگیرند و هم فشارهای سیاسی و نظامی بر ارتش و دولت را افزایش دهند و همچنین از فشار و تمرکز بر جبهه درگیری واحد کاسته شود و جنگ در نقاط مختلف سوریه پخش شود تا دستاورد بزرگی برای دولت اسد رقم نخورد.

فاصله کم غوطه شرقی با دمشق، امکان پرتاب خمپاره‌های سبک از این منطقه به پایتخت سوریه و ایجاد ناامنی در این شهر یکی از مهمترین دلایل اهمیت راهبردی غوطه شرقی به شمار می‌رود.

 

 

به بهانه ی شیمیایی؟

دوما در آستانه پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی مورد حملات شیمیایی با گاز کلر قرار گرفت‌. در این حمله 150 غیرنظامی کشته و صدها غیرنظامی دیگر مجروح شده‌اند‌. کارشناسان و تحلیلگران مسایل سوریه می‌گویند که حملات شیمیایی دوما توسط گروهک جیش‌الاسلام در پی پیشروی چشمگیر ارتش سوریه در دوما و با هدف فرار از شکست صورت گرفته است‌. در مقابل هم منابع غربی ارتش سوریه و سپس روسیه را به دلیل حمایت بی‌چون و چرا از بشار اسد، مسوول این حملات دانسته‌اند‌.

 در شرایط حاضر مساله درخور توجه آن نیست که مسببان و عاملان چنین حمله‌ای در دوما چه کسانی بوده‌اند، چراکه چنین حمله‌ای صورت گرفته و سانا، خبرگزاری رسمی سوریه و رویترز نیز آن را تایید کرده‌اند‌. حال در شرایط حاضر مساله درخور توجه پیامدی است که این حادثه می‌تواند به همراه داشته باشد‌. در این ارتباط بدیهی‌ترین پیامد حادثه دوما، بیشتر از همه متوجه ارتش سوریه است که در آستانه پیروزی کامل در غوطه شرقی است‌.

پیروزی کامل ارتش سوریه در غوطه شرقی و کنترل دوما می‌توانست به معنای پایان بحران سوریه و طلیعه ثبات و سامان سیاسی و در نهایت بقای بدون چالش بشار اسد در نظام سیاسی سوریه باشد‌. حال این حادثه می‌تواند موجب تعلیق و تاخیر پیروزی ارتش سوریه و شاید تا میزانی شروع بحرانی تازه در سوریه باشد‌. در این شرایط، حادثه شیمیایی دوما با توجه به ابعاد مخرب آن می‌تواند بخشی از پازلی باشد که بحران سوریه را در کنار سایر بحران‌هایی به نقطه صفر خود نزدیک کند‌. از طرف دیگر حادثه دوما می‌تواند موجب بهره‌برداری واشنگتن علیه دولت سوریه شود‌. از آنجا که واشنگتن تمایل دارد این حادثه را ساخته و پرداخته ارتش سوریه و هدایت‌های سازمان‌یافته روسیه بداند، محققا نگاه واشنگتن می‌تواند موجب همراه‌سازی جامعه جهانی در پاسخ به اقدامات ویرانگر و مخرب جبهه سوری- روسی شود‌. به همین خاطر بود که هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حادثه دوما اظهار کرد که اگر نقش ارتش سوریه و روسیه در حادثه دوما ثبات شود، در آن هنگام جامعه جهانی تحت رهبری آمریکا سریعا وارد عمل خواهند شد‌.

نتیجه و برآیند طبیعی این واکنش آمریکا آن‌گونه که از مواضع اعلامی وزارت خارجه آن پیداست، موجب ورود آمریکا به بحران سوریه و فرسایشی کردن آن به منظور بی‌ثبات‌سازی و در نهایت سناریوی براندازی بشار اسد در نظام سیاسی سوریه خواهد بود‌. واقعیت آن است که واشنگتن در پیگیری و تعقیب سناریوی بحران آن هم در کشوری چون سوریه که روند‌های فعلی آن به نفع آن نیست، واهمه و هراسی ندارد و ریسک‌های رفتاری خود را بالا خواهد برد و چه‌بسا واشنگتن بخواهد رفتار حملات موشکی خود را در پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص این بار در غوطه شرقی تکرار کند‌. به عبارت دیگر حادثه دوما بهانه‌ای به دست واشنگتن می‌دهد تا دوباره غوطه شرقی را مورد حمله موشکی قرار دهد‌. دلیلی هم برای انصراف واشنگتن در انجام چنین حمله‌ای وجود ندارد‌. پس بسیار پیداست که با حمله موشکی آمریکا، وضعیت و شرایط در غوطه شرقی چگونه خواهد شد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.