دوشنبه, 26 آذر 1397 :: Monday, 17 December 2018
 
کد خبر: 47629

روز شلوغ ایران در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل

روز شلوغ ایران در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل
اجلاس سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل بستری محسوب می شود که میتوان به واسطه آن صدای رسای حقوق بشر ناب اسلامی را به گوش جهانیان رسانید و تمام تبلیغات دروغ علیه وضعیت حقوق بشر در ایران را بی اثر کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

سی و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل از دو هفته پیش در شهر ژنو آغاز شد و تا ۲۳ مارس ۲۰۱۸ مصادف با سوم فروردین ۱۳۹۷ ادامه خواهد یافت. جمهوری اسلامی ایران که در سال های اخیر مورد هجمه های شدید غرب در حوزه های حقوق بشری بوده است همیشه از فرصت شرکت در اجلاس سالانه حقوق بشر سازمان ملل استفاده کرده است تا بتواند به واسطه ای تریبون بین المللی صدای واقعی ایران را در راستای انعکاس واقعی حقوق بشر ناب اسلامی به گوش جهانیان برساند.

در ادامه لازم است با شورای حقوق بشر سازمان ملل و اجلاس سالانه آن بیشتر آشنا شویم:

 

 

شورای حقوق بشر سازمان ملل

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (به انگلیسی: United Nations Human Rights Council) یکی از نهادهای سازمان ملل و از ارکان فرعی مجمع عمومی ملل متحد است که وظیفه آن نشان دادن موارد نقض حقوق بشر می‌باشد. این شورا همزمان با انحلال نهاد سلفش یعنی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ایجاد شده‌است. لازم به ذکر است که در ۱۵ مارس ۲۰۰۶ مجمع عمومی قطع نامه مهمی برای ایجاد شورای حقوق بشر به منظور جایگزینی با کمیسیون حقوق بشر تصویب کرد.

بر اساس منشور ملل متحد، ترویج و حمایت از حقوق بشر از مأموریت‌های اصلی این سازمان است. منشور سازمان ملل شامل ارجاعاتی کلی مبنی بر احترام به حقوق بشر بدون اشاره به حقوق‌های خاص می‌باشد. طی ‌٦٠ سالی که از تدوین و پذیرش منشور می‌گذرد معاهدات چندجانبه‌ بسیاری به مرحله‌ اجرا درآمده‌اند که در آن ها انواع حقوق بشر مشخص و مورد شناسایی بین‌المللی قرار گرفته‌اند و در بسیاری از موارد، ابزارهایی برای نظارت بر اجرای آن ها تعبیه شده است. از مهم ترین این معاهدات، اعلامیه جهانی حقوق بشر است. در سال ‌١٩٤٨، مجمع عمومی سازمان ملل اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر را که به موارد مختلفی از جمله حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اشاره دارد را به تصویب رساند.

بسیاری از اعضای سازمان ملل معتقدند که با عملکرد ضعیف کمیسیون حقوق بشر، کشورهای ناقض حقوق بشر عملاً می توانند به اشکال مختلف از تن دادن به الزامات بین المللی و رعایت حقوق بشر خودداری کنند. لذا اکثریت قابل توجهی از اعضای سازمان ملل از تشکیل شورای حقوق بشر جدید حمایت ‌کردند.

در عین حال در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل که در ماه سپتامبر 2005 برگزار شد، برخی کشورها با شکل گیری چنین شورایی مخالفت کردند.

برای شکل گیری نهاد تازه تأسیسی چون شورای حقوق بشر باید مسائل مورد نزاعی مانند دامنه فعالیت، معیار عضویت و روند انتخاب اعضای شورای حقوق بشر مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. تعداد زیادی از این مسائل در حال حاضر شکل نهایی تری به خود گرفته اند و تعدادی از آن ها کماکان در معرض نظرات و انتقادات قرار می گیرند.

1991072_428.jpg

یکی از انتقادات وارد بر کمیسیون حقوق بشر این بود که بعضی اوقات به طور انتخابی با کشورها و حقوق بشر برخورد می‌کرد و موجب می‌شد این کشورها از بررسی دقیق حقوق بشر فرار کنند. اما حالا به جای اینکه بعضی کشورها برای حمله انگشت‌نما شوند در حالی که نقض حقوق بشر در سایر کشورها نادیده گرفته می‌شود، شورا به طور منظم سابقه حقوق بشر تمامی کشورها را بررسی خواهد کرد. لازم است شورا به وسیله اصول جهان شمولی، بی طرفی، هدفمندانه و غیر انتخابی عمل کردن، رهنمون شود و قطع نامه تصویب کننده شورا تأکید بر اهمیت حذف «سیاسی شدن و معیاهای دوگانه» را دارد. ولی اینکه چقدر این شورا در نیل به اهداف روی کاغذ خود موفق بوده است، حقیقت این است که چندان اینگونه نبوده است.

به هر حال این اجلاس سالانه مربوط به شورای حقوق بشری است که به انحای واهی مختلف، ایران را مورد اتهام قرار داده و به واسطه آن مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد کرده است. این اقدامات یک طرفه و نسنجیده به چشم جهانیان دیده شده است. در ادامه به واکنش کشورهای مختلف در مورد وضعیت حقوق بشر ایران اشاره خواهیم کرد.

 

 

نظر دنیا درباره حقوق بشر در ایران

در خلال برگزاری اجلاس سالانه شورای حقوق بشر سازمان ملل و همچنین در حاشیه آن کشورهای زیادی درمورد وضعیت حقوق بشر ایران اظهار نظر کردند. در ادامه بخشی از این موضع گیری را تیتروار با هم میخوانیم.

 

1993365_973.jpg

 

نماینده الجزایر: ایران گام‌های موثری برای حقوق بشر برداشته است/ اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل/نماینده الجزایر:رفع تحریم هاعلیه ایران تاثیر مستقیمی در وضعیت حقوق بشر در این کشور دارد

 

نماینده کره شمالی: خواستار توقف هرگونه دخالت در امور داخلی ایران هستیم/ هرگونه موضوع مربوط به حقوق بشر، يك بحث داخلی كشورهاست و گفتگو و همكاری بايد جايگزين روش های سياسی شود

 

نماینده بلاروس:مباحث حقوق بشر بايد غيرگزينشی و بی طرفانه و حرفه ای ديده شوند و موجب دخالت در مسائل داخلی ديگران نشوند/اين گزارش نيز مانند گزارشات قبلی گزارشگر، عينی و واقعی نيست/ اينجا دنبال فشار سياسی از طريق حقوق بشر هستند/مخالف انتصاب مجدد گزارشگر ويژه برای ايران هستيم

 

نماینده ونزوئلا:ما درخواست برخی کشورها که در نشست شورا درباره ایران مطرح شد را رد می کنیم/ایران کشوری است که در برابر امپریالیسم ایستاده است/گزارش های حقوق بشری درباره ایران سیاسی کاری بوده و دارای استانداردهای دوگانه است

 

نماینده سوریه: علی رغم اینکه از شورای حقوق بشر انتظار می رود که موضع بی طرف داشته باشد اما تمام گزارش های آن درباره ایران در راستای افزایش فشار علیه تهران است/بسیاری از گزارش ها دروغ است/شورای حقوق بشر سازمان ملل به جای تمرکز روی ایران باید روی وضعیت مردم فلسطین تمرکز کند

 

نماینده کوبا: گزارش های حقوق بشری درباره ایران با سیاسی کاری همراه است/کوبا خواستار همکاری و گفتگوهای دو جانبه درباره موضوع حقوق بشر ایران است

 

 

بیانات دکتر جواد لاریجانی در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل

محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر کشورمان که در راس هياتي از مقامات اجرايي و قضايي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و کارشناسان حقوقي و قضايي به پايتخت اروپايي سازمان ملل آمده است ظهر دیروز به وقت محلي در سي و هفتمين اجلاس سالانه حقوق بشر سخنراني کرد.

1554945_385.jpg

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در  حاشیه نشست شورای حقوق بشر در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در رابطه با محور‌های این نشست گفت: مواضع ما در این نشست کاملا روشن است و با حقوق بشر آمریکایی که بر اساس استاندارد دوگانه استوار شده و نقاب دورغگویی دارد کاملا مخالفیم.

وی افزود: به دنبال حقوق بشری هستیم که کرامت انسان را به عنوان نعمت بزرگ الهی و نه به عنوان یک صدقه سر مصوبات سازمان ملل به انسان‌ها هدیه می‌کند.

محمدجواد لاریجانی تصریح کرد: در این اجلاس مواضع ما بیان شد و به دلیل کمبود وقت در عین حال مواضع بسیار روشن، آشکار و افتخارآمیز رسمی جمهوری اسلامی ایران را با صراحت بیان کردیم.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: معمولا صدای صریح حق معمولا کم است؛ اما آنچه هست بسیار با اکوی فراوان می باشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در این مجامع نوعی تئاتر خیلی خنده آوری را شاهد هستیم، در بیان مصداق گفت: به عنوان مثال رژیم صهیونیستی که رژیم کودک کش است از اعدام کسانی که زیر 18 سال محکوم به اعدام شدند، انتقاد می‌کند یا یک حکومت جنایتکاری مثل آمریکا و دولت فاسدی در لندن که این‌ها حقوق بشر را با پول‌های پولدارهای کشورهای منطقه و عربی باهم تبادل می‌کنند، پرچم دار حقوق بشر شدند.

لاریجانی ادامه داد: ما این مسائل را روشن و آشکار بیان کردیم و مخالف هر گونه گزارشکر ویژه برای ایران هستیم و ایران لنگر بزرگ دموکراسی در غرب آسیا است.

 

 

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه از حمایت های حقوق بشری کشورها از ایران گفت

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر در حاشیه جلسه دیروز شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار کرد: اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل عموما سالی سه بار برگزار می‌شود و هر بار هم حدود ۴ هفته به طول می‌انجامد. ما امروز در هفته سوم اجلاس شورای حقوق بشر هستیم که در روز اول آن وضعیت حقوق بشر در ایران مطرح شد.

وی گفت: از آنجا که خانم جهانگیر که گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر در ایران بودند در تاریخ ۲۲ بهمن به علت سکته قلبی فوت کردند یک نفر از دفتر کمسیر عالی حقوق بشر به نمایندگی از خانم جهانگیر گزارش او را ارئه کردند، البته این گزارش محتوایی نبوده بلکه از نظر شکلی بوده است.

1554938_106.jpg

این مقام مسئول تصریح کرد: نمایندگان برخی کشور‌ها هم در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران و بسیاری هم در حمایت از ایران نظرات خود را بیان کردند.

غریب آبادی ادامه داد: دکتر محمدجواد لاریجانی هم به عنوان رئیس هیئت ایرانی مواضع ایران را هم در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران و هم در مورد انتقادات و چالش‌هایی که ما نسبت به حقوق بشر وارد می‌دانیم مطرح کردند.

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر بیان کرد: از جمله نکته‌ای که به آن اشاره شد و نکته مهمی هم بود این است که از موضوع حقوق بشر به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌شود و غربی‌ها و آمریکایی‌ها آن چیزی را که خودشان در قالب استاندار‌های حقوق بشری خودشان معرفی کرده اند را هم درصدد تحمیل به آن هستند.

وی گفت: باید کشور‌های مستقل و کشور‌های عدم تعهد و کشور‌های اسلامی دست به دست هم بدهند و حقوق بشر را از یوق این کشور‌های غربی که درصدد تحمیل سبک زندگی غربی هستند آزاد کنند و نجات دهند.

این مقام مسئول ادامه داد: از سوی دیگر ایران اقدامات زیادی را هم در حمایت از موضوعات حقوق بشری انجام داده و در متن تفصیلی تری ادعا‌ها و اتهاماتی که وارد شد را پاسخ دادیم که متن آن بین هیئت‌های دیگر کشور‌ها توزیع شد.

غریب آبادی خاطرنشان کرد: همچنین یک مطلب حدود ۲۰ صفحه‌ای درباره دستاورد‌های حقوق بشر در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدنی ایران تهیه و بین هیئت‌های اعزامی دیگر کشور‌ها توزیع شد.

وی در پایان گفت: یکی از ایرادات اصولی که ما به این گزارش وارد می‌دانیم این است که فقط نکات سلبی و منفی آن هم بر مبنای استنادات منابع غربی و گروه‌های معارض در مورد حقوق بشر ایران اشاره کرده و از بسیاری از دستاورد‌ها و پیشرفت‌های ایران به صورت عامدانه غفلت کرده است.

 

 

*** در آخر باید گفت که پر واضح است که حقوق بشری که آمریکایی‌ها و متحدان اروپاییشان ارائه می‌کنند، مبتنی بر ریاکاری، استاندارد‌های دو گانه، نژاد پرستی و خودخواهی است. کل دنیا میدانند که آمریکا در جنایت‌های بزرگ منطقه از جمله در لبنان، فلسطین یمن و دیگر کشور‌ها دست دارد؛ اما هنوز تلاش می‌کنند که پرچم حقوق بشر را به اهتزار در آورند. و این خنده دار ترین موضوع حقوق بشری در طی سال های اخیر بوده است.

آمریکایی‌ها و همپیمانان غربیشان همزمان با دفاع همه جانبه از دیکتاتوری بحرین، به مردم این کشور هیچ کمکی نمی‌کنند. حقوق بشر باید براساس کرامت انسانی باشد که خداوند سبحان و تعالی به همه انسان‌ها ارزانی داشته است، این یک هدیه خیرخواهانه از طرف سازمان ملل، آمریکا و کشور‌های غربی نیست.

معتقدیم حقوق بشر در آمریکا بیشتر از هر جای دیگری باید مورد توجه، انتقاد و اصلاح قرار گیرد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.