دوشنبه, 26 آذر 1397 :: Monday, 17 December 2018
 
کد خبر: 47584

تهران و دهلی در حال گسترش اعتماد دو جانبه نظامی هستند

تهران و دهلی در حال گسترش اعتماد دو جانبه نظامی هستند
روزنامه هندی 'بیزینس استاندارد' پهلو گرفتن سه ناو جنگی ایران در بندر مومبای* هند را نشانه ای از تلاش های دو کشور برای رشد اعتماد دو جانبه در عرضه فعالیت های نظامی دانست.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از روزنامه 'بیزینس استاندارد' در روز دوشنبه، این روزنامه با اشاره به اینکه سه ناو جنگی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 6 تا 10 ماه مارس در بندر مومبای پهلو گرفتند، نوشت: سفر این کشتی های جنگی ایرانی به هند تلاشی برای تحکیم فرهنگ صلح و دوستی بین دو ملت بود.
روزنامه مذکور نوشت: ناوگروه عملیاتی آموزشی نیروی دریایی راهبردی ارتش ایران متشکل از ناوشکن‌های 'نقدی' و 'بایندر' و ناو پشتیبانی رزمی 'تنب' به منظور تحکیم و ارتقاء روابط بین دو کشور ایران و هند در مومبای بندر پهلو گرفت و در طول پنج روز اقامت، کاپیتان آریا شفاقت رودسری، بهنام حسین پور (فرمانده ناو نقدی)، مهدی احمدپور سامانی (فرمانده ناو تنب) و محمد باقر رحمانی فرمانده ناو بایندر با پونیت کومار پال فرمانده نیروی دریایی منطقه ماهاراشترا و سایر مقامات نیروی دریایی غرب هند دیدار و گفت و گو کردند.
خدمه این سه ناوجنگی ایرانی همچنین از ناو جنگی ای ان اس بیس متعلق به نیروی دریایی هند دیدار کردند.
به نوشته این روزنامه هندی، در طول حضور این ناو گروه ایرانی چندین برنامه ورزشی و اجتماعی از سوی مقامات هندی برگزار شد.
هند و ایران به صورت تاریخی دارای روابطی نزدیک و دوستانه هستند.
'بیزنس استاندارد' در ادامه نوشت: روابط دفاعی میان دو کشور به تدریج در حال تبدیل شدن به یک اعتماد دو جانبه می باشد.
هند در سالهای اخیر برای تقویت حضور نظامی خود در منطقه و معرفی خود به عنوان یک قدرت نظامی جهانی درصدد تقویت همکاری برای کشورهای مختلف جهان بخصوص قدرت های منطقه ای بوده است.
نارندرا مودی نخست وزیر هند معتقد است که ارتش این کشور از قدرت و تجهیزات به روز به قدر کافی برخوردار نیست و در نظر دارد نیروهای مسلح هند و تجهیزات نظامی آنها را مدرنیزه کند. هند در چشم انداز دفاعی سالهای آینده، می خواهد خود را برای مقابله با تغییرات ژئوپلیتیکی در جنوب آسیا که گسترش سلطه چین در اقیانوس هند را نیز شامل می شود آماده کند.

* مومبای که در سابق بمبئی نامیده می شد، پایتخت ایالت ماهاراشترا و از مهم‌ترین شهرهای کشور هند می باشد.
بمبئی در زبان هندی به معنای ساحل زیبا می باشد. این نام را استعمارگران پرتغالی بر این شهر نهادند. در سال ۱۹۹۶ میلادی نام این شهر به «مومبای» تغییر یافت که نام یکی از خدایان زن هندی است. در خارج از هند و در بسیاری از نقاط جهان این بندر بزرگ همچنان به بمبئی معروف است.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.