دوشنبه, 26 آذر 1397 :: Monday, 17 December 2018
 
کد خبر: 47515

صفر تا صد اعاده اموال نامشروع مقامات

صفر تا صد اعاده اموال نامشروع مقامات
طرح شریف اعاده اموال نامشروع مسئولین جمهوری اسلامی ایران به دست نمایندگان مجلس با سرعت هرچه تمام تر در حال پیگیری است و لازم است همه از جزئیات آن باخبر باشند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان طرحی است که با امضای ۱۶۶ نماینده مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۶ با قید ۲ فوریت به مجلس تقدیم شد. تعداد امضاکنندگان این طرح به ۱۸۰ نفر رسید. افرادی که مد نظر این طرح هستند «رؤسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنها، وزرا و معاونان آنها و استانداران و معاونان آنها و شهرداران شهرهای مراکز استانها و معاونان» و زمان بررسی اموال از ابتدای انقلاب تا کنون است.

 

در مقدمه طرح آمده‌است که :

با توجه به این که از سال ۱۳۸۰ که حکم هشت ماده ای رهبری ابلاغ گردیده‌است شانزده سال گذشته و در دولت‌های مختلف تاکنون مبارزه مؤثری با فساد صورت نگرفته و با عنایت به این که فیش‌های نجومی و املاک نجومی و رانت خواری، مردم را که سرمایه‌های این نظام و انقلاب هستند از هر قشری از مبارزه با فساد مأیوس نموده‌است و با توجه به این که رکود و وضعیت بد اقتصادی بخشی از جامعه را با مشکلات اقتصادی جدی مواجه ساخته‌است و با توجه به آیه شریفه قرآن کریم که فرموده‌است: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ۗ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلَا يُنْفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ(سورهٔ توبه-آیهٔ ۳۴)، لازم است اقداماتی ضروری در راستای پاک سازی فساد صورت پذیرد.

 

این طرح بر پایه شرع اسلام و اصل ۴۹ قانون اساسی ابتنا یافته که می‌گوید:

دولت موظف است ثروتهای ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه کاریها و معاملات دولتی، فروش زمینهای موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.

 

 

لزوم وجود طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان

ای انقلاب اسلامی را بررسی کنیم به وضوح درمی‌یابیم که ساده‌زیستی مسؤولان یکی از مطالبات جدی بنیان‌گذاران انقلاب بود تا جایی که شهید بهشتی به صراحت تمام گفت: «کسانی که خواهان خدمت در سمت زمامداری امت هستند باید نخست وضع خود و خانواده خود را از نظر سطح زندگی روشن کنند. اگر آماده آن هستند که در سطح کم درآمدترین مردمی که در قلمرو زمامداری آنهایند، زندگی کنند در این راه گام بردارند وگرنه، نه»؛ و بلافاصله بعد از خواندن این متن در اذهان مسؤولانی صف می‌بندند که فرسنگ‌ها با این فرمایش شهید بهشتی فاصله دارد.

آنچه از کاوش در زندگی بزرگان انقلاب می‌توانیم دریابیم ساده‌زیستی و زندگی در حد متوسط جامعه است؛ درست است که برخی از مدیران رده بالای کشور مانند وزرا تمام سرمایه خود را از راه نامشروع کسب نکرده‌اند ولی آنچه مسلم است، مردم انتظار دارند مسؤولان‌شان در حد خودشان باشند و دغدغه‌شان هم جنس با دغدغه مردم باشد؛ برای مثال مردم وقتی می‌بینند یک وزیری دغدغه‌اش این است که پرادو زود چپ می‌شود و باید این ماشین را با پورشه عوض کند؛ یا وقتی می‌بینند اکثر مدیران رده‌بالا خودروی‌های فرانسوی یا ژاپنی سوار می‌شوند و برای مردم خودروی داخلی تجویز می‌کنند؛ دیگر این مردم نمی‌توانند به این مسؤولان اعتماد کنند و باور داشته باشند که این دست مدیران با نگاه جهادی و انقلابی پای کار حل مشکلات کشور هستند؛ حالا اگر این ثروت مدیران از رانت، لابی‌گری، سوءاستفاده از موقعیت شغلی و ... حاصل شده باشد فاجعه را صد برابر بزرگ‌تر می‌کند.

بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی کشور زمان جنگ تحمیلی بود اما چون در آن دوران مردم و مسؤولان سر یک سفره می‌نشستند و هیچ فاصله‌ای احساس نمی‌شد، موج نارضایتی مردم از مسؤولان در حداقل بود، اما وقتی مردم احساس کنند شکافی ایجاد شده که با شعارهای انقلابی‌گری و عدالت‌خواهی در تعارض است، نارضایتی عمومی ایجاد می‌شود.

قطعا اگر مردم ببینند که فساد شناسایی و با آن برخورد می‌شود خوشحال خواهند شد. مردم به مسائل کشور اشراف کامل دارند و آن چیزی که بیشتر از فساد مردم را ناراحت کرده‌، مماشات و مصلحت‌اندیشی‌های کاذب در حوزه مبارزه با فساد بوده است.

 

 

طرحی که جزو مطالبات رهبری است

همیشه رهبر معظم انقلاب از وجود فساد در سطوح مختلف در بین مسئولین ناراضی بوده و به دستگاه های مربوطه توصیه های لازم را برای کنترل وضعیت فساد آلود کرده اند. به نظر می رسد اگه طرح شریف اعاده اموال نامشروع مسئولین بعد از به سرانجام رسیدن به درستی اجرا شود، بخشی از انتظارات رهبری در زمینه مبارزه با فساد برآورده شده است.

مگر وضعیت برای مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار [همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد] و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه ای بگیرند و اجرا کنند. 1393/9/17

 

حالا اسم فساد زیاد آورده میشود. حرف زدن راجع به فساد که فایده ای ندارد؛ با «دزد دزد» گفتن، دزد از دزدی دست برنمیدارد؛ باید رفت، وارد شد. مسئولان کشور، روزنامه که نیستند که راجع به فساد حرف میزنند. بله، روزنامه راجع به فساد ممکن است حرف بزند، من و شما که مسئول هستیم باید اقدام کنیم؛ حرف دیگر چیست؟ وارد بشوید؛ [اگر] بلدیم اقدام کنیم، جلوی فساد را به معنای واقعی کلمه بگیریم. 1394/2/9

 

 

مجریان طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین، هیاتی را متشکل از افراد ذیل مسیول بررسی اموال مقامات دانسته‌است:

    یک قاضی با ابلاغ از سوی رئیس قوه قضاییه،

    یک نماینده از معاونت بازرسی دفتر مقام رهبری با اذن ایشان،

    یک نماینده از سازمان بازرسی کل کشور،

    یک نماینده از وزارت اطلاعات،

    یک نماینده از سازمان اطلاعات سپاه پاسداران،

    رؤسای کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی (به عنوان ناظر)

 

اما به نظر میرسد که یک پیش شرط مهم برای مسئولین کشف اموام نامشروع مقامات و رسیدگی به آن این است که خود نمایندگان دستگاه ها جزء پاکدست ترین افراد آن دستگاه نظارتی باشد. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ با دستمال کثیف نمی شود شیشه را تمیز کرد.

 

 

اعاده اموال نامشروع مسئولان در کجا هزینه می‌شود؟

در این طرح تعریفی از اموال متعارف و غیرمتعارف مشروع و غیرمشروع مسئولین ارائه شده و کمیته‌ای را برای این منظور تعیین شده تا در خصوص این موضوع تصمیم‌گیری کند.

بر اساس طرح نمایندگان کمیته‌ای 5 نفره مامور بررسی اموال مشروع و غیرمشروع مسئولان می‌شود و بر اساس تصمیم متخذه اموال مسترد شده در مسیر فقرزدایی در کشور هزینه خواهد شد.

بر اساس این طرح مقامات مسئول برای ارائه توضیحات دعوت می‌شوند و چنانچه مال نامشروعی کسب کرده باشند با تصمیم این کمیته به بیت‌المال بازگردانده می‌شوند.

در این طرح پیش‌بینی شده تا اموال مسترد شده از سوی مسئولان مربوطه برای ایجاد اشتغال و فقرزدایی در کشور هزینه شده و به مصرف برسد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.